Pytanie:
Czy w postępowaniu prowadzonym poniżej 30.000 euro na wykonanie robót budowlanych (obiekt zabytkowy), zamawiający w "Zaproszeniu do składania ofert" może żądać wadium i zabezpieczenia należytego wykonania umowy?
Odpowiedź:
Tego typu instytucje powodują większy formalizm postępowania, zatem w przypadku ich zastosowania nie można postawić zamawiającemu zarzutów, iż nie przestrzega zasad udzielania zamówień poniżej progu bagatelności.
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Mokotów ogłasza konkurs ofert na remont trzech pionów balkonów
Ogłoszenie premium 16 dni do końca28.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remonty ścian szczytowych
Ogłoszenie premium 15 dni do końca27.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Progi stosowania ustawy Pzp
Przy udzielaniu zamówień publicznych o wartości niższej od kwoty wskazanej w art. 4 pkt 8 ustawy Pzp (30.000 euro) należy przestrzegać zasad:
1. zachowania uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców i przejrzystości,
2. racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi, w tym zasady wydatkowania środków publicznych w sposób celowy, oszczędny oraz umożliwiający terminową realizację zadań, a także zasady optymalnego doboru metod i środków w celu uzyskania najlepszych efektów z danych nakładów.
W takich postępowaniach nie obowiązują zatem procedury narzucone przez ustawę Pzp, ani instytucje przewidziane tą ustawą, np. wadium i zabezpieczenie należytego wykonania umowy.
Nie oznacza to jednak, że zamawiający nie może tych rozwiązań stosować w postępowaniu o wartości szacunkowej poniżej 30.000 euro.
Kup tańsze mieszkanie od komornika : Licytacje komornicze z całego kraju
Podstawa prawna
art. 4 pkt 8 ustawy z 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) .
-
Termin wykonania zamówienia publicznego
Zamówienia publiczneZamawiający nie może zmienić wyznaczonego terminu realizacji zamówienia bez precyzyjnego określenia zasad i okoliczności. Termin określony przez zamawiającego w postanowieniach musi być wyznaczony jednoznacznie. -
Wartość szacunkowa zamówienia
Przetargi krok po krokuW wartości szacunkowej zamówienia należy uwzględnić wszelkie koszty ponoszone na rzecz wykonawcy związane z realizacją przedmiotu zamówienia. -
Kryteria oceny ofert przetargowych - kryterium ceny
Przetargi krok po krokuZgodnie z art. 91 ust. 2a. ustawy Pzp kryterium ceny może być zastosowane jako jedyne kryterium oceny ofert, jeżeli przedmiot zamówienia jest powszechnie dostępny oraz ma ustalone standardy jakościowe, z zastrzeżeniem art. 76 ust. 2. -
Wykluczenie wykonawcy z przetargu
KomunikatyWykluczenie wykonawcy z przetargu następuje gdy, wykonywał on czynności związane z przetargiem lub posługiwał się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba że jego udział nie utrudni uczciwej konkurencji.