Pytanie:
Szpital realizuje zawartą na 36 miesięcy umowę z ENERGA OBRÓT S.A. na dostawę i dystrybucję energii elektrycznej. W ostatnim czasie firma ENERGIA POLSKA S.A. zwróciła się do szpitala z propozycją zainstalowania na własny koszt urządzenia mEC. Umowa obowiązywałaby 5 lat z możliwością dalszego jej przedłużenia. Kontrakt obejmuje projektowanie, montaż, instalację, uruchomienie i obsługę urządzenia mikrogeneracji (mEC). Urządzenie przez cały okres obowiązywania umowy i po jej zakończeniu pozostaje własnością ENERGIA POLSKA S.A. Ponadto firma ta zobowiązuje się do załatwienia wszelkich uzgodnień i zawarcia porozumienia z ENERGA OBRÓT S.A. Po zamontowaniu urządzenia szpital dokonywałby zapłaty za dostarczaną przez to urządzenie energię elektryczną a jednocześnie oszczędzał na dotychczasowych usługach dystrybucji i dostawy energii przez ENERGA OBRÓT S.A. około 190.000 zł rocznie. Przy zaproponowanym 5-letnim okresie realizacji umowy dawałoby to kwotę ponad 950.000 zł oszczędności. Według oświadczeń ENERGIA POLSKA S.A. jest ona jedynym w Polsce podmiotem świadczącym tego typu usługi. Czy szpital może zawrzeć umowę na świadczenie tych usług z pominięciem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie usług w zakresie udrażniania instalacji kanalizacyjnej i deszczowej oraz pracy podnośnika koszowego w budynkach spółdzielczych...
Ogłoszenie premium 9 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Szpital nie jest uprawniony do zawarcia przedmiotowej umowy bez zastosowania przepisów ustawy Pzp , z uwagi na fakt, że wartość szacunkowa zamówienia przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 30.000 euro.
Brak w tej sytuacji podstaw do zastosowania uregulowania zawartego w art. 4 pkt 8 ustawy Pzp, który zwalnia ze stosowania przepisów ustawy Pzp do zamówień tzw. podprogowych.
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Zawarcie umowy
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że zamiarem zamawiającego jest zawarcie na okres 5 lat umowy z firmą Energia Polska S.A., której przedmiot będzie stanowić świadczenie usług w zakresie dostawy energii elektrycznej za pomocą urządzenia mikrogeneracji (zwanego urządzeniem mEC). Stosownie do treści art. 32 ust. 1 ustawy Pzp, w celu określenia wartości szacunkowej niniejszego zamówienia należy ustalić z należytą starannością, jakie całkowite szacunkowe wynagrodzenie bez podatku od towarów i usług będzie przysługiwać wykonawcy za zrealizowanie zamówienia. Wartością szacunkową niniejszego przedmiotu zamówienia będzie zatem szacunkowy koszt zakupu przez zamawiającego w okresie 5 lat, energii elektrycznej dostarczanej za pomocą urządzenia mikrogeneracji, który z całą pewnością (pomimo przewidywanych oszczędności) przekroczy kwotę 30.000 euro.
-
Publikacja wstępnego ogłoszenia informacyjnego po nowelizacji ustawy Pzp
Przetargi krok po krokuZamawiający, który chce opublikować wstępne ogłoszenie informacyjne może je przekazać Urzędowi Oficjalnych Publikacji Unii Europejskiej lub udostępnić na stronie internetowej. -
Progi stosowania ustawy Pzp - kompendium
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych określając zasady udzielania zamówień uzależnia rygoryzm procedur, które muszą być przeprowadzone dla wyboru wykonawcy zamówienia, między innymi od wartości szacunkowej zamówienia . -
Stawka VAT w formularzu ofertowym
Przetargi krok po krokuObowiązkiem zamawiającego jest dokonanie oceny poprawności przedstawionych przez wykonawców cen w zakresie zastosowania stawki VAT.