Pytanie:
Czy w zakresie kompetencji i uprawnień przy wspólnym wykonywaniu zamówienia (np. przez 2 wykonawców) zamawiający powinien żądać od obu podmiotów posiadania aktualnej koncesji na obrót paliwami wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zgodnie art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, w zakresie obrotu paliwami?
Odpowiedź:
W przypadku warunku dotyczącego uprawnień do prowadzenia określonej działalności zawodowej , jedynie w wyjątkowych sytuacjach uzasadnione jest wymaganie jego spełniania przez każdego z konsorcjantów. Wydaje się, że z taką sytuacją nie mamy do czynienia w przypadku zamówienia, do którego wykonywania wymagana jest koncesja na obrót paliwami wydana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zgodnie art. 32 ust. 1 pkt 4 ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, w zakresie obrotu paliwami.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Uprawnienia do prowadzenia określonej zawodowej
W orzecznictwie KIO pojawiały się - na podstawie stanu prawnego sprzed nowelizacji ustawy Pzp z 2016 roku (zachowujące co do zasady aktualność i dziś) - opinie, zgodnie z którymi uzasadnione jest wymaganie od każdego z członków konsorcjum uprawnień do wykonywania określonej działalności.
Dotyczyły one jednak sytuacji, gdy przedmiot zamówienia miał charakter jednorodny oraz obejmował swoim zakresem działalność, której wykonywanie wymagało wpisu do rejestru działalności regulowanej (zob. np. wyrok KIO z 19 stycznia 2015 r., sygn. akt KIO 2812/14).
Przeważający jest natomiast pogląd, że wystarczy, aby uprawnienia posiadał jeden z wykonawców (członków konsorcjum). Za niezasadne i nadmierne uznaje się bowiem oczekiwanie, aby w przypadku konsorcjum wszyscy jego członkowie legitymowali się odpowiednimi np. koncesjami bez względu na ich udział w realizacji zamówienia publicznego.
-
Opis przedmiotu zamówienia
Przetargi krok po krokuZgodnie z ustawą Pzp przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń. -
Rozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania już obowiązuje!
Zamówienia publiczneRozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania weszło w życie 24 stycznia 2017 roku -
Sporządzanie sprawozdań - nowe zasady
Zamówienia publiczneUstawa Pzp zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2016 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień . -
Zamówienia uzupełniające po nowelizacji Pzp
Przetargi krok po krokuNowelizacja ustawy Pzp zrezygnowała z pojęcia "zamówień uzupełniających". Mimo to, zamawiający ma możliwość - analogicznie do tego rodzaju zamówień opisanych ustawą Pzp z poprzednim brzmieniu - zlecić aktualnie zamówienia polegające na powtórzeniu podobnych usług lub robót budowlanych.