Pytanie:
Czy zamawiający , prowadząc postępowanie z obronności i bezpieczeństwa, może badać podstawy wykluczenia zasobów podwykonawcy?
Odpowiedź:
Obowiązek wykazania zdolności do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw lub ochrony informacji niejawnych przy zamówieniach z dziedziny obronności i bezpieczeństwa dotyczy zarówno wykonawców jak i podwykonawców. Określone w ustawie Pzp przesłanki wykluczenia wykonawcy ubiegającego się o udzielenie tego typu zamówienia znajdują zatem zastosowanie także w stosunku do podwykonawców .
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Celem udzielania zamówień z dziedziny obronności i bezpieczeństwa jest zapewnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego państwa oraz rozwój polskiego przemysłu obronnego. Wiąże się z tym konieczność zapewnienia ochrony informacji niejawnych, wykorzystywanych na każdym etapie tego typu zamówień przez zamawiających i wykonawców.
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Regulacje dotyczące wykluczenia
Mając na względzie bezpieczeństwo udzielania zamówień oraz rozwój polskiego przemysłu obronnego, do ustawy Pzp wprowadzono szczególne regulacje, dotyczące m.in.:
-możliwości wykluczenia z udziału w postępowaniu wykonawcy, któremu udowodniono naruszenie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa informacji lub bezpieczeństwa dostaw w innym postępowaniu bądź podmiotu, który nie posiada wiarygodności niezbędnej do wykluczenia zagrożenia bezpieczeństwa państwa,
-wprowadzenia zasady "preferencji europejskich", pozwalającej na udział w postępowaniu wyłącznie wykonawców mających siedzibę w jednym z krajów UE lub na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo na terytorium kraju, z którym UE lub Polska zawarły odpowiednie umowy międzynarodowe.
-
Rozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania już obowiązuje!
Zamówienia publiczneRozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania weszło w życie 24 stycznia 2017 roku -
Sporządzanie sprawozdań - nowe zasady
Zamówienia publiczneUstawa Pzp zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2016 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień . -
Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi
Zamówienia publiczneUstawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi weszła w życie w dniu 14 grudnia 2016 r. -
Wycofanie oferty przetargowej przez wykonawcę
wycofanie oferty przetargowejUstawa Pzp umożliwia wykonawcy wycofanie oferty przetargowej przed upływem terminu składania ofert wyznaczonym przez zamawiającego.