Pytanie:
W wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego podpisaliśmy umowę na wykonanie robót budowlanych. W trakcie jej realizacji konieczne okazało się wykonanie robót nieprzewidzianych (dodatkowych). Jednocześnie chcemy rozszerzyć umowę o udzielenie "zamówienia podobnego" (dawnego uzupełniającego), którego wartość nie przekracza 30.000 euro. Możliwość jego zlecenia z art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp została przewidziana w ogłoszeniu o zamówieniu. Czy w zaistniałej sytuacji należy sporządzić aneks do podstawowej umowy w przypadku robót dodatkowych, a odrębną umowę dla zamówienia z art. 67 ustawy Pzp? Czy może powinniśmy zastosować art. 4 pkt 8 ustawy Pzp w związku z faktem, że wartość zamówienia nie przekracza 30.000 euro?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "BUDOWLANI" w Bydgoszczy ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie: "Wentylacji w lokalu użytkowym"
Ogłoszenie premium 11 dni do końca11.11.2024
BYDGOSZCZ, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na: wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic wraz z podejściami do pionów lokalowych do rewizji
Ogłoszenie premium 24 dni do końca24.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Znajdź przetarg: Oferty przetargów z całego kraju
Odpowiedź:
Zamówienia podobne, których możliwość udzielenia została przewidziana w treści ogłoszenia, powinny zostać udzielone:
- z zastosowaniem trybu z wolnej ręki na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, lub - jeżeli wartość zamówienia podobnego jest mniejsza niż 30.000 euro oraz 20% wartości całego zamówienia ustalonej zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy Pzp - bez zastosowania przepisów ustawy na podstawie 4 pkt 8 w zw. z art. 6a ustawy Pzp .
Jeżeli w trakcie realizacji zamówienia publicznego pojawiła się konieczność realizacji dodatkowych i niezbędnych robót budowlanych , nieobjętych zamówieniem podstawowym oraz zostały spełnione kumulatywnie przesłanki ustawowe z art. 144 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp, zamawiający jest upoważniony do zmiany treści umowy zawartej z dotychczasowym wykonawcą poprzez podpisanie aneksu.
Jeśli zamawiający przewidział sposób rozliczenia z wykonawcą w formie ryczałtu, wówczas sugeruję przeprowadzenie szczegółowej analizy, czy zamówienie dodatkowe nie jest objęte podstawowym zamówieniem .
Ustawa PZP Prawo zamówień publicznych - tekst ujednolicony
Zmiana umowy o zamówienie
Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy Pzp , w sytuacji gdy zamawiający przewiduje udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp, przy ustalaniu wartości zamówienia uwzględnia wartość tych zamówień. Z brzmienia cytowanej regulacji wynika wprost, że szacunkową wartością przedmiotu zamówienia jest w takiej sytuacji suma wartości zamówienia podstawowego oraz zamówień, których zamawiający zamierza udzielić na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp.
W związku z powyższym, zamówienia, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp mogą zostać udzielone:
-z zastosowaniem trybu z wolnej ręki - art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp
bez zastosowania przepisów ustawy na podstawie 4 pkt 8 w zw. z art. 6a ustawy Pzp , ale tylko i -wyłącznie w sytuacji gdy wartość zamówień tzw. podobnych jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty 30.000 euro, oraz łączna wartość tych zamówień wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia. W takiej sytuacji zamówienia podobne są traktowane jako części zamówienia podstawowego.
-
Rozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania już obowiązuje!
Zamówienia publiczneRozporządzenie w sprawie wpisu od odwołania weszło w życie 24 stycznia 2017 roku -
Sporządzanie sprawozdań - nowe zasady
Zamówienia publiczneUstawa Pzp zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2016 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień . -
Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi
Zamówienia publiczneUstawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi weszła w życie w dniu 14 grudnia 2016 r. -
Wydatkowanie środków z Europejskiego Funduszu Społeczego
Przetargi krok po krokuJednostki sektora publicznego są zobowiązane do stosowania Pzp. Jak należy postępować w przypadkach projektów finansowanych ze środków EFS? Czy ich ich partnerzy także powinny stosować się do zasad zamówień publicznych?