Pytanie:
Udzielam zamówienia na usługi społeczne o wartości powyżej 750.000 euro. Czy oświadczenie dotyczące wykluczenia z postępowania i spełnienia warunków wykonawcy składają w formie JEDZ , czy może to być zwykłe oświadczenie? Czy można wymagać wadium ? Czy cena może stanowić kryterium z wagą 100%? Czy jest wzór protokołu z takiego postępowania?
Słownik Prawa zamówień publicznych
Odpowiedź:
Oświadczenie należy złożyć w formie JEDZ. Wolno wymagać wadium. Brak odgórnego wzoru protokołu w takim postępowaniu. W kwestii ustalenia kryterium ceny z wagą 100% należy zachować ostrożność.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 9 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Postępowanie na usługi społeczne
Poniżej przedstawiam wyjaśnienie 4 kwestii poruszonych w pytaniu:
1. W postępowaniu na usługi społeczne o wartości wyższej niż 750.000 euro oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia oraz spełnianiu warunków udziału należy złożyć w formie JEDZ. Wynika to z faktu, że w procedurach tych stosuje się odpowiednio m.in. art. 22 i 24 ustawy Pzp , które dotyczą spełniania warunków oraz potwierdzania braku podstaw do wykluczenia . Dokumentem wstępnie poświadczającym powyższe okoliczności w procedurach prowadzonych w tzw. "progach unijnych" jest oświadczenie w formie JEDZ.
2. Zamawiający ma w tym przypadku prawo zażądać wadium , gdyż żaden z przepisów dotyczących usług społecznych nie zabrania stosowania regulacji dotyczących tego zabezpieczenia.
3. Odnosząc się z kolei do kryteriów oceny ofert, to zamawiający, w myśl art. 138l ustawy Pzp, teoretycznie mógłby zastosować kryterium oceny ofert 100%, gdyż przepis ten nie wskazuje na zastosowanie przy usługach społecznych Działu II rozdziału 4 ustawy Pzp . Jednocześnie ustawa nie zawiera wprost zapisu, że art. 91 ustawy Pzp nie stosuje się albo że zamawiający może odstąpić od stosowania przepisu - tak jak to wskazano np. przy zamówieniu z wolnej ręki.
-
Sporządzanie sprawozdań - nowe zasady
Zamówienia publiczneUstawa Pzp zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2016 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień . -
Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi
Zamówienia publiczneUstawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi weszła w życie w dniu 14 grudnia 2016 r. -
Oświadczenie o spełnianiu warunków zawartych w siwz
Przetargi krok po krokuOświadczenie o spełnianiu warunków składane przez wykonawcę w przetargu ma na celu udowodnienie zamawiającemu, że wykonawca spełnia warunki określone przez zamawiającego w siwz . -
Jak prawidłowo poprawić ofertę przetargową?
Przetargi krok po krokuUstawa Pzp dopuszcza możliwość poprawiania omyłek rachunkowych. Dowiedz się, czym należy się kierować podczas poprawiania oferty przetargowej.