Pytanie:
Zamawiający posiada dużej wartości skomplikowane urządzenia firmy X. Zgodnie z warunkami gwarancyjnymi i dokumentacją techniczną musi stosować oryginalne części do bieżącego utrzymania i serwisowania od firmy X. Czy w związku z tym (oprócz stosownego opisu przedmiotu zamówienia) możemy zastosować wymóg, aby wykonawca wykazał, że jest autoryzowanym przedstawicielem tej firmy?
Ogłoszenia przetargowe z całego kraju
Odpowiedź:
Postawienie przez zamawiającego wymogu, aby wykonawca wykazał, że jest autoryzowanym przedstawicielem konkretnej firmy, może spotkać się z zarzutem naruszenia zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców , a także art. 25 ust. 1 i art. 29 ust. 1 i 2 ustawy Pzp.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Aby zabezpieczyć w tym przypadku swoje interesy, zamawiający może natomiast odpowiednio sformułować względem wykonawców wymogi siwz.
Kurs euro w zamówieniach publicznych
Zasada uczciwej konkurencji
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy Pzp obowiązkiem zamawiającego jest przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców oraz zgodnie z zasadami proporcjonalności i przejrzystości. Zamawiający może żądać od wykonawców jedynie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, a brak jest w opisanym stanie faktycznym wskazanych okoliczności, które potwierdzałyby taką konieczność. Co więcej przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję.
Autoryzowane przedstawicielstwo
Wymóg, aby wykonawca wykazał, że jest autoryzowanym przedstawicielem danej firmy, może być uznany za dyskryminacyjny, zawęża bowiem krąg wykonawców , którzy mogą złożyć ofertę w postępowaniu i spełnić określone tam warunki, a jednocześnie są zdolni wykonać zamówienie w prawidłowy sposób. Brak jest jednocześnie ku temu ograniczeniu obiektywnych podstaw. W opisanym stanie faktycznym nie zaistniały przesłanki, które wskazywałyby, że jedynie wykonawcy posiadający status autoryzowanego przedstawiciela firmy są w stanie wykonać dane zamówienie . Postawienie przez zamawiającego takiego warunku może ograniczać dostęp do zamówienia innym wykonawcom dającym rękojmię należytego jego wykonania.
-
Sporządzanie sprawozdań - nowe zasady
Zamówienia publiczneUstawa Pzp zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2016 r. udzielali zamówień publicznych do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień . -
Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi
Zamówienia publiczneUstawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi weszła w życie w dniu 14 grudnia 2016 r. -
Oświadczenie o spełnianiu warunków zawartych w siwz
Przetargi krok po krokuOświadczenie o spełnianiu warunków składane przez wykonawcę w przetargu ma na celu udowodnienie zamawiającemu, że wykonawca spełnia warunki określone przez zamawiającego w siwz . -
Wspólne prowadzenie postępowania - zasady publikacji ogłoszenia o udzieleniu zamówień
Przetargi krok po krokuNa jakich zasadach należy opublikować ogłoszenie w przypadku wspólnego prowadzenia postępowania? Czy każdy zamawiający dokonuje publikacji w Biuletynie Zamówień Publicznych? Prawnik odpowiada.