Pytanie:
Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony z podziałem zamówienia na części. Wykonawca mógł złożyć ofertę na każdą część, zaznaczając jednak (zgodnie z siwz) na opakowaniu oferty, której części ona dotyczy. Zamawiając y opracował stosowne druki - formularze ofertowe i cenowe dla poszczególnych części zamówienia oraz oświadczenie o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu i potwierdzające, że wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania.
Jeden z wykonawców złożył oferty na części nr 1 i 2. Przesłał je w jednym opakowaniu, zaznaczając że dotyczą dwóch części. Dokumenty składające się na ofertę w ramach części złożył łącznie, przedstawiając przy tym formularze ofertowe i cenowe dla poszczególnych części oddzielnie zgodnie z wymogami siwz . W jednym egzemplarzu natomiast przedstawił oświadczenie dotyczące spełniania warunków udziału w postępowaniu i potwierdzające, że nie podlega wykluczeniu z postępowania a także pełnomocnictwo.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zamawiający nie może odrzucić oferty złożonej błędnie ze względów formalnych. Złożone oświadczenia i pełnomocnictwo są wystarczające do zweryfikowania warunków udziału w postępowaniu w zakresie obydwu części. Czy zamawiający jest uprawniony do wymagania od wykonawcy, aby te same wstępne oświadczenia i pełnomocnictwo zostały złożone oddzielnie na każdą część tj. w dwóch egzemplarzach?
Roboty budowlane z całej Polski
Odpowiedź:
Zamawiający ma prawo określić sposób, w jaki mają być składane oświadczenia, jednakże o ich ważności będzie decydować fakt, czy osiągnięto za ich pomocą zamierzony cel, a nie zachowanie wymaganej formy.
Oferty częściowe
Ustawa Pzp pozwala zamawiającemu dopuścić możliwość złożenia ofert częściowych. Jednocześnie jednak nie zawiera żadnych wymogów dotyczących formy ich składania. W opiniowanym stanie faktycznym wykonawca złożył oświadczenia o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu i braku podstaw wykluczenia dotyczące różnych części zamówienia na jednym formularzu. W sytuacji, gdy z treści tych oświadczeń wynika, że dotyczą one dwóch części zamówienia, nie ma przeszkód, aby uznać je za złożone prawidłowo.
Przepisy ustawy Pzp nie nakładają na zamawiającego obowiązku załączenia do siwz formularzy oświadczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamawiający przygotował wzory osobnych formularzy przeznaczonych do wykorzystania dla poszczególnych części zamówienia, ale będzie to miało znaczenie wyłącznie formalne. Niezastosowanie ich przez wykonawcę nie wpłynie na ważność jego oświadczeń, jeżeli z ich treści wynika, których części zamówienia dotyczą.
-
Zamówienia uzupełniające - aspekty praktyczne
Przetargi krok po krokuJak postępować w przypadku zamówień uzupełniających? Ile razy mogą zostać udzielone? Jaki wpływ na zamówienia uzupełniające ma szacunkowa wartość zamówienia? -
Kary umowne w zamówieniach publicznych
Prawo zamówień publicznychDo głównych przyczyn naliczania kar umownych na wykonawców jest niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy o zamówienie publiczne. Za co jeszcze mogą zostać naliczone kary? -
Jak poprawnie pogrupować sprzęt i materiały medyczne w zamówieniach dla szpitali? Kilka wskazówek dla zamawiających
Przetargi krok po krokuPrawidłowe szacowanie zamówień także w przypadkach zamówień na sprzęt medyczny należy oprzeć na zasadzie trzech tożsamości: przedmiotowej, podmiotowej i czasowej. -
Organizacja konferencji w trybie zapytania ofertowego
Przetargi krok po krokuJak przygotować zapytanie ofertowe dotyczące organizacji konferencji? Czy przepisy Pzp określają szczegółowych procedur i zasad postępowania dla zamówień, których wartość nie przekracza 30.000 euro?