Pytanie
Jak postąpić w przypadku, gdy przedmiotem zamówienia są roboty budowlane (wynagrodzenie ryczałtowe), a w trakcie prac wystąpią wady w dokumentacji projektowej?
Czy ze względu na zaistniałe wady możemy skorzystać z art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp? Czy wolno nam zwiększyć zakres prac i wynagrodzenie wykonawcy oraz wydłużyć termin realizacji zamówienia na podstawie art. 144 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp czy może należy skorzystać z innego przepisu? Kto w tym wypadku odpowiada za wady? Czy kosztami można obciążyć projektanta?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Za dokonanie prawidłowego i kompletnego opisu przedmiotu zamówienia odpowiada zamawiający. Jeżeli zaś powierzy jego przygotowanie specjalistycznej firmie projektowej, ma prawo do uzyskania od niej odszkodowania, gdy projekt zostanie wykonany w sposób wadliwy. Częściową odpowiedzialność za błędy projektowe ponosi również wykonawca robót budowlanych na mocy art. 651 kc, jest ona jednak ograniczona do wad możliwych do wykrycia bez specjalistycznej wiedzy.
Zmiana zakresu rzeczowego zamówienia określonego w umowie o roboty budowlane jest możliwa, jeżeli łączna wartość zmian jest mniejsza niż progi unijne oraz 15 procent wartości zamówienia określonej pierwotnie w umowie.
Wyjaśnienie
Podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym wobec wykonawcy za prawidłowy opis przedmiotu zamówienia jest zamawiający.
- Orzeczenie
- Zgodnie z wyrokiem KIO z 9 maja 2012 r. (sygn. akt KIO 809/12) z całościowej regulacji przepisów ustawy Pzp oraz aktów wykonawczych do niej można wywieść bezsporny obowiązek zamawiającego precyzyjnego, jednoznacznego i przygotowanego w ściśle określonej formie opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane. Izba podkreśliła, że na gruncie ustawy Pzp sprawdzenie dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót może być wyłącznie prawem, a nie obowiązkiem wykonawcy robót budowlanych.
Zamawiający, jako podmiot nieposiadający wiedzy specjalistycznej, co do zasady w przypadku robót budowlanych zleca wykonanie opisu przedmiotu zamówienia -dokumentacji projektowej, profesjonalnemu projektantowi. Tym samym w przypadku wadliwego opracowania dokumentacji odpowiedzialnym wobec zamawiającego staje się jej autor.
Dominika Perkowska
prawnik, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych m.in. zastępca naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych w dużej instytucji zamawiającej, obecnie menadżer działu zamówień publicznych w firmie wykonawczej
-
Donos konkurencji. Jakie czynności podjąć wobec wykonawcy, który jest oskarżany o niesolidność i długi?
Przetargi krok po krokuPrzed rozstrzygnięciem postępowania do zamawiającego wpłynęły pisma od konkurencji wskazujące, iż prezes spółki tego wykonawcy posiada wysokie zadłużenie oraz informacje o nienależytym wykonaniu usług u innych zamawiających. Co powinien w tej sytuacji zrobić zamawiający? -
Sprawdź, kiedy wada w opisie przedmiotu zamówienia uprawnia do unieważnienia postępowania
Przetargi krok po krokuNa etapie rozpatrywania ofert wykryliśmy wadę w materiale zaproponowanym przez producenta. Wyjaśniamy, czy w takim przypadku można unieważnić postępowanie. -
Wykonawca zgłasza podwykonawcę na etapie realizacji umowy. Sprawdź formalności
Przetargi krok po krokuCzy wykonawca musi znać wszystkich swoich podwykonawców? A co może zrobić zamawiający, gdy chce zweryfikować podwykonawcę? -
Postępowanie z ofertami częściowymi. Czy można zwiększyć szansę na uzyskanie lepszych cen?
oferta częściowaKilka ofert częściowych, to szansa na przykład dla mniejszych firm. Ale co zrobić, by zamawiający nie wpadł w pułapkę przy takim postępowaniu?