Pytanie
Zamawiający jest instytutem badawczym i realizuje zakup odczynników służących wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych (zastosowanie art. 4d ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp) oraz odczynników do działalności nienaukowej - diagnostycznej.
Czy w związku z tym powinien łącznie szacować wartość zamówień na dostawę odczynników, czy rozdzielać te nabywane do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych (zastosowanie art. 4d ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp) i te do działalności diagnostycznej (nienaukowej)?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Sytuacja, o której mowa w pytaniu, jest uregulowana w art. 5d ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym w przypadku gdy na zamówienie składają się zakupy, do których zastosowanie mają przepisy ustawy i te, do których tych przepisów nie stosuje się, zamawiający udziela odrębnych zamówień, stosując przepisy właściwe ze względu na cechy tych zamówień.
Wyjaśnienie
W omawianym przypadku przedmiotem zamówienia jest dostawa tego samego towaru, do której, ze względu na jego przeznaczenie, będą miały zastosowanie:
- przepisy ogólne ustawy Pzp oraz
- wyłączenie stosowania ustawy Pzp na podstawie jej art. 4d ust. 1 pkt 1.
Artykuł 5d ust. 1 ustawy Pzp przesądza, iż w takim przypadku - o ile zamówienie to można podzielić (co, jak zakładam, jest możliwe) - zamawiający udziela odrębnych zamówień, stosując przepisy właściwe dla każdego z nich.
Marcin Czeluśniak
prawnik, starszy specjalista ds. zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej, były pracownik Departamentu Prawnego w Urzędzie Zamówień Publicznych
-
Zamówienia unijne - jak wydać zaoszczędzone środki?
Przetargi krok po krokuPo otwarciu ofert w ramach realizacji projektu okazało się, że cena za kursy dla uczniów jest mniejsza niż planowano. Czy w ramach oszczędności można zorganizować dodatkowe kursy? -
Sprawdź, kiedy wada w opisie przedmiotu zamówienia uprawnia do unieważnienia postępowania
Przetargi krok po krokuNa etapie rozpatrywania ofert wykryliśmy wadę w materiale zaproponowanym przez producenta. Wyjaśniamy, czy w takim przypadku można unieważnić postępowanie. -
W ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym UE brakuje miejsca na wszystkie informacje? Sprawdź ścieżkę działania
Przetargi krok po krokuW ogłoszeniu o zamówieniu o wartości równej progom unijnym lub od nich wyższej w sekcji III.1.2 i III.1.3 nie opisywałam wprost dokumentów na potwierdzenie sytuacji ekonomicznej i finansowej oraz zdolności technicznej, ale zaznaczyłam pole: "kryteria kwalifikacji zgodnie z dokumentami zamówienia". -
Procedura odwrócona. Czy zamawiający ma obowiązek analizować wszystkie przesłanki odrzucenia ofert?
Przetargi krok po krokuCzy podczas przetargu nieograniczonego z procedurą odwróconą, gdy brakuje jednej pozycji kosztorysowej i nie da się tego poprawić, dalej badamy ofertę, czy od razu ją odrzucamy?