Pytanie:
Czy jeśli udzielenie zamówienia miało miejsce w grudniu 2018 roku (umowa została więc zawarta w 2018 roku), ale dotyczyło usług, które będą realizowane w 2019 roku, to takie zamówienie należy wpisać do sprawozdania za rok 2018?
Odpowiedź:
Tak. Tego rodzaju zamówienie należy ujawnić w sprawozdaniu za 2018 rok.
Decydującą datą jest tutaj dzień zawarcia umowy w sprawie zamówienia. Takie podejście wynika z definicji zamówienia publicznego zawartej w art. 2 pkt 13 ustawy Pzp. Stosownie do tego przepisu zamówienie publiczne to umowa odpłatna zawierana między zamawiającymwykonawcą, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. Zamówienie uznaje się za udzielone w chwili podpisania umowy z wykonawcą.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "PRAGA" ogłasza przetarg nieograniczony na opracowanie koncepcji na organizację wjazdu i wyjazdu w obrębie Kolonii "Kamińskiego-Ćmielowska"
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca24.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Sprawozdanie za dany rok uwzględnia zaś wszystkie zamówienia publiczne udzielone w tym roku. W sprawozdaniu za 2018 rok należy uwzględnić wszystkie umowy w sprawie zamówień publicznych podpisane w tym właśnie roku. Nie ma znaczenia fakt, że umowa będzie wykonywana de facto w roku kolejnym (bądź w kolejnych kilku latach).
Więcej na Portal ZP.
Justyna Rek-Pawłowska
Prawnik z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa zamówień publicznych, w tym jako pracownik działu prawnego dużej spółki budowlanej reprezentujący spółkę przed KIO, sporządzający opinie prawne z zakresu prawa zamówień publicznych i weryfikujący poprawność ofert składanych przez poszczególne działy spółki, od wielu lat redaktor prowadząca publikacji o tematyce zamówień publicznych skierowanych do zamawiających i wykonawców.
-
Czy wykorzystanie przedmiotowego wolumenu umowy oznacza jej automatyczne rozwiązanie?
przetarg nieograniczonyZrealizowanie zakresu przewidzianego w umowie jest równoznaczne z zakończeniem realizacji umowy i nie wymaga zawarcia porozumienia o jej rozwiązaniu. -
Czy umowa podpisana przed rozstrzygnięciem skargi na wyrok KIO jest nieważna ?
krajowa izba odwoławczaWniesienie skargi do sądu okręgowego na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Zamawiający musi się jednak liczyć z tym, że w sytuacji gdy sąd okręgowy w wyniku wniesienia skargi na wyrok KIO, orzeknie inaczej niż skład orzekający KIO i stwierdzi naruszenie przez Zamawiającego przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, wykonawca może na tej podstawie dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych. -
Sprawozdanie z udzielonych zamówień publicznych - jakie kwoty należy uwzględnić?
Przetargi krok po krokuJak przygotować sprawozdanie z udzielonych zamówień? Czy należy w nim uwzględnić wartość podpisanej umowy? Specjalista z zakresu Prawa zamówień publicznych odpowiada.