Pytanie:
Jako spółka prawa handlowego – jednostka samorządowa w 2018 roku udzieliliśmy zamówienia publicznego poniżej progów unijnych na dostawę pojazdu w formie leasingu. Rozwijając działalność transportową powtórzyliśmy takie zamówienie w 2019 roku. Podsumowując – udzieliliśmy dwóch osobnych zamówień na dostawy poniżej progów unijnych. W wyniku dużej awaryjności taboru przed zakończeniem bieżącego roku chcemy ogłosić kolejny przetarg na leasing pojazdu na okres 4 lat. Wartość szacunkowa zamówienia – jak wcześniej – wynosi poniżej progów unijnych. Udzielając pierwszego zamówienia, nie mieliśmy formalnego planu zakupowego na kolejne pojazdy a nowe inwestycje są wynikiem obecnej korzystnej sytuacji finansowej zamawiającego. Czy w celu prawidłowego ustalenia wartości i trybu udzielenia kolejnego zamówienia należy wziąć pod uwagę te dotychczas udzielone? Jeśli tak, to czy sumować wartości zamówień udzielonych w bieżącym roku, czy wartości zamówień rozpoczętych i trwających leasingów?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 16 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę serwerów ORACLE SPARC T8-4 wraz z serwisem gwarancyjnym
Ogłoszenie premium 5 dni do końca05.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Według stanu faktycznego wskazanego w pytaniu, jeżeli zamawiający jest w stanie wykazać (np. przy pomocy różnych dokumentów), że w chwili udzielania poprzedniego zamówienia na leasing samochodów (w 2019 roku) nie miał jeszcze wiedzy ani planów co do kolejnego leasingu, to w takiej sytuacji, wartość obecnego zamówienia dla potrzeb szacowania wartości zamówienia nie podlega sumowaniu z poprzednim. Obowiązek sumowania zamówień dotyczy sytuacji (w skrócie), gdy zamawiający w momencie wszczynania procedury ma wiedzę o tym, że będzie udzielał kolejnych, podobnych zamówień w przewidywanym czasie, w określonej ilości, co wiąże się przede wszystkim z koniecznością posiadania budżetu na ten cel.
Za takim podejściem do zagadnienia szacowania wartości zamówienia przemawia ugruntowane już stanowisko Urzędu Zamówień Publicznych (UZP) dotyczące przedmiotowej problematyki, prezentowane wielokrotnie w różnych publikacjach UZP.
Więcej na Portal ZP
Marta Mikulska-Nawacka
Doświadczony praktyk w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez jednostki zamawiające. Autorka porad i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w wydawnictwie prawniczym.
-
Czy można odrzucić ofertę za brak parafowania jej stron?
Zamówienia publiczneW obowiązującym stanie prawnym za całkowicie bezzasadną uznać należy decyzję zamawiającego o odrzuceniu oferty, której strony nie zostały zaparafowane przez upoważnionego przedstawiciela wykonawcy. -
Kiedy tylko jeden wspólnik spółki cywilnej może podpisać ofertę w przetargu?
Przetargi krok po krokuZłożenie oferty przetargowej (jako oświadczenia woli) jest czynnością zwykłego zarządu w przypadku spółki cywilnej i nie wymaga uchwały wspólników. Oferta może zostać zatem skutecznie podpisana wyłącznie przez jednego ze wspólników. -
Czy kilka budynków szpitala to jeden obiekt budowlany? Jak prawidłowo oszacować remonty?
Przetargi krok po krokuZamawiający jest zobowiązany do oszacowania wartości robót budowlanych na terenie szpitala. Budynki są ze sobą połączone. Czy należy je oszacować łącznie czy każdy osobno? Specjalista z zakresu Pzp odpowiada.