Pytanie:
Czy w przetargu nieograniczonym na naprawę samochodów można zastosować jako kryterium oceny ofert „posiadanie oryginalnego komputera diagnostycznego z oprogramowaniem producenta pojazdu” o wadze np. 10%?
Odpowiedź:
Sformułowane takiego kryterium oceny ofert może budzić wątpliwości co do jego powiązania z przedmiotem zamówienia. Odnosi się ono raczej do właściwości wykonawcy i warunków udziału w postępowaniu a nie do cech przedmiotu zamówienia. Formułowanie podmiotowych kryteriów oceny ofert jest z kolei niedozwolone.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 10 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Kryteriami oceny ofert jest cena lub koszt albo cena lub koszt i inne kryteria odnoszące się do przedmiotu zamówienia. Przykładowy katalog kryteriów oceny ofert został wskazany w art. 91 ust. 2 ustawy Pzp i ma charakter otwarty, determinowany zakazem z art. 91 ust. 3 tejże ustawy.
Ważne
Zamawiający nie może formułować takich kryteriów oceny ofert, które w istocie odnoszą się do podmiotowej oceny wykonawców, a w szczególności jego wiarygodności ekonomicznej, technicznej lub finansowej. Charakter kryteriów powinien być obiektywny i niedyskryminacyjny.
Więcej na portalzp.pl.
Małgorzata Filipek
-
Umowa w sprawie zamówienia zawarta w formie elektronicznej może być ważna i skuteczna
podpis elektronicznyUmowa w sprawie zamówienia podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym zamawiającego i wykonawca jest zawarta właściwie. Stosownie do art. 781 § 2 oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. -
Zamówienia poniżej 30.000 euro nie powinny być udzielane w trybie ustawy Pzp
przetarg nieograniczonyZamawiający nie powinien stosować ustawy Pzp do zamówień, które są wyłączone z obowiązku jej stosowania. -
Kiedy sumować zamówienia a kiedy traktować je osobno?
sumowanieObowiązek sumowania zamówień dotyczy sytuacji (w skrócie), gdy zamawiający w momencie wszczynania procedury ma wiedzę o tym, że będzie udzielał kolejnych, podobnych zamówień w przewidywanym czasie, w określonej ilości, co wiąże się przede wszystkim z koniecznością posiadania budżetu na ten cel.