Pytanie:
Czy w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w punkcie II.1.7 „Całkowita wartość zamówienia bez VAT” mam podać wartość zawartych umów z wykonawcami bez VAT? Także w sekcji V.2.4 nie jestem pewna, którą kwotę wstawić − czy wartość zadania (netto) czy wartość zadania z uwzględnieniem art. 67 ust. 1 pkt 6 (do 50%) oraz prawa opcji (20%) netto?
Odpowiedź:
Punkt V.2.4 wzoru (formularza) ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, o jakim mowa w rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2015/1986 z 11 listopada 2015 r. ustanawiającym standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylającym rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 842/2011, zawiera wszelkie informacje wymagane w załączniku V do dyrektywy 2014/24/UE tj.:
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na naprawę ścian elewacyjnych wraz z remontem w dwóch pionach balkonów
Ogłoszenie premium 7 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 0 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
wartość szacunkową zamówienia wskazującą na jego zakres oraz
wartość umowy zawartej na podstawie zwycięskiej oferty.
Pkt II.1.7 formularza ogłoszenia jest niejasno sformułowany. Z jednej bowiem strony formularz ten składa się z chronologicznie uporządkowanych sekcji, a usytuowanie pkt II.7. w Sekcji pn. „Przedmiot” zdawałoby się wskazywać na to, że chodzi tu o wartość szacunkową. Z drugiej strony posłużenie się zwrotem „całkowita wartość zamówienia” bez VAT oraz odesłanie do pkt V w zakresie „poszczególnych zamówień” wskazuje, iż chodzić tu powinno o wartość umowy netto. W przeciwnym razie formularz powinien posługiwać się pojęciem „szacunkowej całkowitej wartości”, tak jak to czyni w pkt I.1.5 Ogłoszenia o zamówieniu. Niezależnie od wpisanej w pkt. II.1.7 wartości ogłoszenie będzie odpowiadało zakresem treściowym wymogom art. 51 ust. 1 dyrektywy 2014/24/UE.
Wartość szacunkowa, którą zamawiający poda w pkt V.2.4. formularza, powinna być obliczona zgodnie z przepisami ustawy Pzp implementującymi dyrektywę 2014/24/UE, a zatem z uwzględnieniem ewentualnych zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Pzp oraz opcji.
Artykuł 51 ust. 1 dyrektywy 2014/24/UE stanowi, że ogłoszenia, o których mowa w art. 48, 49 i 50, zawierają informacje określone w załączniku V według formatu standardowych formularzy, w tym standardowych formularzy sprostowań. Komisja ustanawia wspomniane standardowe formularze w drodze aktów wykonawczych a akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą doradczą, o której mowa w art. 89 ust. 2.
W odniesieniu do wartości zamówienia lub wartości umowy załącznik ten ustanawia wymagania w pkt 6 i 13.
Marcin Czeluśniak
Więcej na Portal ZP
-
Czy wykonawca ma obowiązek poinformować w ofercie, że nie jest VAT-owcem?
vatPrzyjąć czy odrzucić ofertę jeżeli wykonawca nie jest "vatowcem" i nie podał jednostkowych cen w SIWZ z 0% VAT? Czy prosić o wyjaśnienia? -
O bezpiecznych zasadach korekty ofert
korektaPomyłka zawarta w złożonej ofercie może być bezpiecznie skorygowana jeżeli nie prowadzi do zmiany treści oferty np. ceny. -
Odwrócony VAT. Obowiązki zamawiającego i wykonawców
odwrócony VATZamawiający wymagał w formularzu ofertowym zakreślenia informacji, czy u zamawiającego powstanie obowiązek podatkowy (odwrócony VAT). Jak w takim przypadku zamawiający ma dokonać badania i oceny ofert? Jak porównać oferty? Którą cenę należy uwzględnić - netto czy brutto?