Pytanie:
Wykonawca, składając ofertę, oznaczył „Wykaz osób uczestniczących w realizacji zamówienia” jako tajemnicę przedsiębiorstwa. Zamawiający uznał złożone wówczas uzasadnienie za skuteczne i nie ujawnił danych. Drugi z wykonawców wnioskuje o odtajnienie dokumentu, uznając uzasadnienie wykonawcy za niewystarczające. Czy zamawiający może wezwać wskazanego wykonawcę do wyjaśnień w zakresie tajemnicy?
Odpowiedź:
Czynności wykonawcy polegające zarówno na zastrzeżeniu tajemnicy przedsiębiorstwa, jak i wykazaniu, że zastrzeżone informacje rzeczywiście stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, muszą zostać należycie zrealizowane nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Nie powinno się to odbywać w trakcie postępowania. Brak jest mechanizmów/ procedur umożliwiających wykazywanie przez wykonawcę istnienia cech tajemnicy przedsiębiorstwa w toku postępowania wyjaśniającego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie usług w zakresie udrażniania instalacji kanalizacyjnej i deszczowej oraz pracy podnośnika koszowego w budynkach spółdzielczych...
Ogłoszenie premium 9 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Jawność postępowania jest jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych, a zastrzeżenie jawności informacji ze względu na tajemnicę przedsiębiorstwa stanowi jedynie wyjątek od tej reguły.
Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy Pzp, nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane oraz wykazał, iż zastrzeżone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Mając na uwadze brzmienie przytoczonej regulacji, należy stwierdzić, że w celu skutecznego zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa, wykonawca zobowiązany jest zastrzec informacje jako stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa i wykazać, że informacje te rzeczywiście posiadają stosowne i wskazane w odpowiednich przepisach cechy, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
Katarzyna Bełdowska
Ekspert z zakresu zamówień publicznych, wieloletni praktyk działający zarówno po stronie zamawiających jak i wykonawców, autor licznych profesjonalnych publikacji z dziedziny zamówień publicznych, w tym książkowych, materiałów konferencyjnych i artykułów w publikatorach branżowych, aktualnie pracownik administracji samorządowej oraz współpracownik kancelarii prawnej.
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy wolno zażądać od wykonawcy zabezpieczenia udzielonej przez niego gwarancji jakości?
zabezpieczenie należytego wykonania umowyZabezpieczenie należytego wykonania umowy przewidziane w ustawie Pzp nie może obejmować zabezpieczenia roszczeń z tytułu udzielonej gwarancji jakości. -
Jak zwracać zabezpieczenie wykonania umowy po robotach budowlanych i usłudze nadzoru inwestora?
wykonanie umowyZamawiający zgodnie w uprawnieniem wynikającym z art. 148 ustawy Pzp może żądać zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jego zwrot powinien nastąpić na zasadach określonych w art. 151 ustawy Pzp po zakończeniu realizacji umowy oraz w części 30% jego wartości po upływie okresu rękojmi. -
Zobacz, jak poprawnie oszacować usługi projektowe i nadzoru inwestorskiego
Przetargi krok po krokuZamawiający, szacując wartość przedmiotu zamówienia, powinien wziąć pod uwagę wszystkie dostawy, usługi lub roboty budowlane tego samego rodzaju, które chce nabyć w określonym czasie, stosownym do okresu na który sporządza plan zamówień publicznych.