Pytanie:
Zamawiający jako jedno kryterium oceny ofert stosuje termin realizacji zamówienia. Podaje jednocześnie w siwz najkrótszy oraz najdłuższy termin. Czyni to w następujący sposób: „Termin realizacji zamówienia, jaki wykonawca może zaoferować:
- minimalny termin: 2 tygodnie od daty zawarcia umowy,
- maksymalny termin: 5 tygodni od daty zawarcia umowy. Jeżeli wykonawca zaoferuje termin krótszy niż 2 tygodnie, zamawiający przyjmie do oceny oferty termin 2 tygodnie, a w przypadku wyboru ofertywykonawcy, do umowy zostanie wpisany termin zgodny ze złożoną ofertą. Jeżeli wykonawca zaoferuje termin dłuższy niż 5 tygodni od daty zawarcia umowy, zamawiający odrzuci ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp”.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Czy powyższy zapis, a zwłaszcza: „Jeżeli wykonawca zaoferuje termin krótszy niż 2 tygodnie, zamawiający do oceny oferty przyjmie termin 2 tygodnie, a w przypadku wyboru ofertywykonawcy, do umowy zostanie wpisany termin zgodny ze złożoną ofertą” jest zgodny z ustawą Pzp?
Odpowiedź:
Zamawiający może przewidzieć w siwz takie postanowienia, jak wskazał w pytaniu, a więc regulujące sposób oceny i przyznania punktów w przypadku ewentualnych?odstępstw przez wykonawcę?w?zakresie określonego kryterium oceny ofert.
Zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt 13 ustawy Pzpzamawiający określa w siwz opis kryteriów, którymi będzie się kierował przy wyborze oferty wraz z podaniem ich znaczenia i sposobu oceny.
Wprawdzie w przywołanym przepisie nie reguluje się wprost kwestii poruszonych w pytaniu, ale w orzecznictwie KIO jest prezentowane stanowisko, że niekiedy pożądane jest określenie skutków odstępstw przez wykonawcę o charakterze formalnym od schematu
przełożenia oświadczeń ofertowych na przyznaną punktację (np. przez wyartykułowanie oświadczeń w inny sposób niż rekomendowany czy określony w siwz).
Andrzela Gawrońska-Baran
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy wolno zażądać od wykonawcy zabezpieczenia udzielonej przez niego gwarancji jakości?
zabezpieczenie należytego wykonania umowyZabezpieczenie należytego wykonania umowy przewidziane w ustawie Pzp nie może obejmować zabezpieczenia roszczeń z tytułu udzielonej gwarancji jakości. -
Szacowanie wartości zamówienia to czynność przedwstępna bez wpływu na termin realizacji prac
szacowanie wartości zamówieniaUstalenie wartości szacunkowej zamówienia to czynność poprzedzająca wszczęcie postępowania, której w przypadku usługi należy dokonać nie wcześniej niż 3 miesiące przed tym dniem (art. 35 ust. 1 ustawy Pzp). -
Zobacz, jak poprawnie oszacować usługi projektowe i nadzoru inwestorskiego
Przetargi krok po krokuZamawiający, szacując wartość przedmiotu zamówienia, powinien wziąć pod uwagę wszystkie dostawy, usługi lub roboty budowlane tego samego rodzaju, które chce nabyć w określonym czasie, stosownym do okresu na który sporządza plan zamówień publicznych.