Pytanie:
Prowadzimy przetarg nieograniczony na roboty budowlane poniżej progów unijnych. Zamawiający postawił warunek udziału w postępowaniu, zgodnie z którym wykonawca musi dysponować co najmniej kierownikiem robót posiadającym uprawnienia budowlane do kierowania robotami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej lub drogowej umożliwiającymi pełnienie funkcji kierownika budowy do realizacji przedmiotu zamówienia oraz posiadającym aktualne zaświadczenie o przynależności do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 23 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wykonawca wykazał we wstępnym oświadczeniu o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu oraz braku podstaw do wykluczenia, że w celu potwierdzenia tego warunku powołuje się na zdolności innych podmiotów. Z załączonych dokumentów wynika, że kierownikiem robót będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która posiada wszystkie wymagane przez zamawiającego uprawnienia. Kierownik zatrudniony zostanie przez wykonawcę na umowę zlecenie. Czy wykonawca może powołać się na zasoby osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, i wykonuje dane czynności zgodnie z uprawnieniami budowlanymi?
Czy osobę fizyczną należy uznać za „inny podmiot” zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy Pzp? Jeśli tak, to czy zasadne staje się nieżądanie od osoby fizycznej? dokumentów, o których mowa w § 9 ust. 2 rozporządzenia w sprawie dokumentów? Zamawiający na potwierdzenie spełnienia przez wykonawcę warunków udziału w postponowaniu i braku podstaw wykluczenia żądał zaświadczenia z US i ZUS, wykazu robót i kadry (potencjału technicznego oraz osób zdolnych do wykonania zamówienia).
Odpowiedź:
Osoba fizyczna nie ma statusu podmiotu, o którym mowa w art. 22a ustawy Pzp. Nie musi zatem składać zobowiązania do udostępnienia się wykonawcy na etapie realizacji zamówienia. Tym samym wobec osoby fizycznej nie zachodzi obowiązek składania takich dokumentów, jak wymaga się od podmiotów trzecich.
Z uwagi na to, że wykonawca we wstępnym oświadczeniu o spełnianiu warunków udziału w postępowaniu wskazał, że będzie polegał na zasobach podmiotów trzecich, proponuję w trybie art. 26 ust. 4 ustawy Pzp wezwać go do wyjaśnienia tej rozbieżności.
W przypadku, gdy wykonawca w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu wykazuje potencjał osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, dysponuje tą osobą bezpośrednio. Nie ma przy tym znaczenia, że osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie jest także istotny stosunek prawny, jaki będzie łączył osobę fizyczną z wykonawcą na etapie realizacji zamówienia (w tym przypadku będzie to umowa zlecenie).
Anna Kaźmierczak
Więcej na portalzp.pl
-
Czy zamawiający sektorowy ma obowiązek prowadzić elektroniczne postępowania poniżej progów unijnych?
progi unijneStosownie do art. 133 ust. 1 ustawy Pzp do udzielania zamówień sektorowych ustawę Pzp stosuje się, jeżeli wartość zamówienia jest równa progom unijnym lub je przekracza. -
Czy wolno zażądać od wykonawcy zabezpieczenia udzielonej przez niego gwarancji jakości?
zabezpieczenie należytego wykonania umowyZabezpieczenie należytego wykonania umowy przewidziane w ustawie Pzp nie może obejmować zabezpieczenia roszczeń z tytułu udzielonej gwarancji jakości. -
Wymóg zatrudniania na umowę o pracę przy usłudze ubezpieczeniowej. Sprawdź szczegóły
Prawo zamówień publicznychCzy zamawiający musi zastosować wymagania dotyczące zatrudnienia osób na podstawie umowy o pracę przy zamówieniu na kompleksowe ubezpieczenie zamawiającego na okres 3 lat?