Pytanie:
Czy jeśli zakup pojazdu asenizacyjnego miałby nastąpić za gotówkę, natomiast pojazdu do wywozu odpadów (śmieciarki) w formie leasingu, to wówczas istnieje tożsamość podmiotowa obu zamówień? Czy może szacujemy wartość każdego z nich osobno i prowadzimy dwa postępowania?
Odpowiedź:
Co do tożsamości podmiotowej (kręgu wykonawców) wydaje się, że w omawianym przypadku ona nie występuje. Leasingodawcy śmieciarek to odrębna grupa wykonawców niż np. producenci czy zbywcy śmieciarek. Zatem z uwagi na brak tożsamości podmiotowej zakupu pojazdu asenizacyjnego nie trzeba łączyć z leasingiem śmieciarki i wolno tu przeprowadzić 2 odrębne procedury właściwe dla wartości każdego zamówienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 709 Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać ją korzystającemu do używania albo używania i pobierania z niej pożytków przez oznaczony czas. Korzystający (leasingobiorca) zobowiązuje się natomiast zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
W przypadku umowy leasingu są więc trzy podmioty:
1) strona finansująca (leasingodawca),
2) strona korzystająca (leasingobiorca) oraz
3) zbywca.
Renata Dzikowska
Więcej na portalzp.pl
-
Kiedy sumować zamówienia a kiedy traktować je osobno?
sumowanieObowiązek sumowania zamówień dotyczy sytuacji (w skrócie), gdy zamawiający w momencie wszczynania procedury ma wiedzę o tym, że będzie udzielał kolejnych, podobnych zamówień w przewidywanym czasie, w określonej ilości, co wiąże się przede wszystkim z koniecznością posiadania budżetu na ten cel. -
Kiedy tylko jeden wspólnik spółki cywilnej może podpisać ofertę w przetargu?
Przetargi krok po krokuZłożenie oferty przetargowej (jako oświadczenia woli) jest czynnością zwykłego zarządu w przypadku spółki cywilnej i nie wymaga uchwały wspólników. Oferta może zostać zatem skutecznie podpisana wyłącznie przez jednego ze wspólników. -
Odbiór i odzysk odpadów. Jak realizować wymóg zatrudniania pracowników na umowę o pracę?
Przetargi krok po krokuKto przy konkretnym zamówieniu powinien podać czynności i wymagać, aby wszystkie osoby je wykonujące były zatrudnione na podstawie umowy o pracę? Tu znajdziesz odpowiedź.