Pytanie:
Zamawiający zamierza przeprowadzić przetarg nieograniczony z podziałem na 2 identyczne zadania (warunki oraz kryteria oceny ofert). Podział ma zatem charakter wyłącznie ilościowy. Jak zamawiający może uniknąć sytuacji, w której:
1)????? ofertę złożą dwaj różni wykonawcy wyłącznie na zadanie nr 1 (w takim przypadku zamawiający mając teoretycznie dwie oferty, może wybrać tylko jedną z nich, gdyż obydwie będą dotyczyć zadania nr 1),
2)????? wykonawca X złoży ofertę na zadania nr 1 i 2, wykonawca Y wyłącznie na zadanie nr 1; oferta wykonawcy Y na zadanie nr 1 będzie mniej korzystna niż oferta wykonawcy X na zadanie nr 2 (więc teoretycznie zamawiający będzie zmuszony wybrać ofertę mniej korzystną, tylko dlatego, że wykonawca Y złożył ofertę na zadanie z innym numerem)?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Czy w takich przypadkach można ocenić wszystkie złożone oferty w ramach postępowania jako całości oraz wybrać spośród nich najkorzystniejsze oferty, tj. pierwszą i drugą w rankingu w ramach wszystkich złożonych ofert niezależnie od numeru zadania, na które zostały złożone? Jak w powyższym przypadku powinien zachować się zamawiający, by dochować zasad określonych w art. 7 ustawy Pzp?
Odpowiedź:
Zamawiający nie jest w stanie zapobiec sytuacji, gdy dwaj wykonawcy złożą ofertę na zadanie nr 1 a nie wniosą ofert na zadanie nr 2, gdyż w przetargu nieograniczonym każdy może złożyć ofertę na wybrane przez siebie zadanie. Wówczas należy wybrać najkorzystniejszą ofertę według kryteriów oceny ofert na zadanie nr 1 a postępowanie w zakresie zadania nr 2 ?unieważnić na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp.
Odnosząc się do drugiego pytania, nie jest jasne, dlaczego zamawiający miałby wybrać mniej korzystną ofertę. Jeżeli zamawiający nie zastrzeże, że wykonawca może złożyć ofertę tylko do jednej części i dopuści możliwość złożenia ofert w stosunku do wszystkich zadań, to w takim przypadku w ramach każdego z nich wybiera ofertę, która jest najkorzystniejsza pod kątem kryteriów oceny ofert.
Marta Mikulska-Nawacka
Więcej na portalzp.pl
-
Jakie zaświadczenia z KRK powinna złożyć fundacja, która bierze udział w przetargu?
krajowy rejestr karnyZaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w przypadku fundacji dotyczy jej urzędującego członka organu zarządzającego lub nadzorczego. Zamawiający powinien zatem dysponować zaświadczeniami od wszystkich członków zarządu. -
Czy projekt umowy o zamówienie powinien odnosić się do kwestii elektronicznych FV?
faktura elektronicznaUstawa o elektronicznym fakturowaniu pozostaje bez wpływu na obowiązki zamawiającego w toku prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia. -
Ważne wskazówki związane z unieważnieniem postępowania w przypadku nieuzyskania dofinansowania
unieważnienieZamawiający nie może unieważnić postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie art. 93 ust. 1a ustawy Pzp, w sytuacji gdy zostały mu już przyznane środki na sfinansowanie zamówienia.