Pytanie:
Czy za wyliczenie wartości szacunkowej zamówienia i opis przedmiotu zamówienia odpowiada kierownik zamawiającego czy osoby rzeczywiście wykonujące te czynności? Czy są określone konsekwencje dla osób, które źle dokonały powyższych czynności i stwierdzono naruszenie dyscypliny finansów publicznych, czy odpowiedzialność w tym zakresie ponosi tylko kierownik zamawiającego (np. dyrektor)?
Odpowiedź:
W świetle art. 18 ustawy Pzp za opis przedmiotu zamówienia oraz oszacowanie jego wartości tj. czynności przygotowawcze w postępowaniu odpowiada kierownik zamawiającego. Osoba podejmująca faktyczne czynności w ww. zakresie odpowiada za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, tylko wówczas gdy dokonała czynności zgodnie ze stosownym upoważnieniem.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 23 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 15 ust. 1 oraz art. 18 ust. 1 ustawy Pzp postępowanie o udzielenie zamówienia przygotowuje i przeprowadza zamawiający, a za jego przygotowanie i przeprowadzenie odpowiada kierownik zamawiającego. Ustawodawca przewidział dwa sposoby powierzenia/przekazania osobie trzeciej czynności w zakresie przygotowania i przeprowadzenia postępowania - zobacz art. 15 ust. 2 oraz art. 18 ust. 2 ustawy Pzp.
Jednym z nich jest powierzenie przez kierownika zamawiającego wykonywania zastrzeżonych dla niego czynności pracownikom zamawiającego. W takiej sytuacji, w myśl art. 18 ust. 2 ustawy Pzp, za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia odpowiadają także inne osoby w zakresie, w jakim powierzono im czynności w postępowaniu oraz związane z jego przygotowaniem. Opisana instytucja wiąże się zatem z „rozszerzeniem” odpowiedzialności za zgodność podejmowanych czynności z ustawą Pzp, również na osobę faktycznie je podejmującą i posiadającą do tego stosowne upoważnienie.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na ten temat na www.portalzp.pl
-
Trudna sztuka szacowania dostaw paliwa - skorzystaj ze wskazówek
olej napędowyJak obliczyć szacowaną cenę paliwa w zapytaniu ofertowym? -
Szacowanie wartości zamówienia to czynność przedwstępna bez wpływu na termin realizacji prac
szacowanie wartości zamówieniaUstalenie wartości szacunkowej zamówienia to czynność poprzedzająca wszczęcie postępowania, której w przypadku usługi należy dokonać nie wcześniej niż 3 miesiące przed tym dniem (art. 35 ust. 1 ustawy Pzp). -
Wady dokumentacji projektowej przy ryczałcie. Kto za nie odpowiada i jak dalej realizować umowę?
Prawo zamówień publicznychPrzedmiotem zamówienia są roboty budowlane (wynagrodzenie ryczałtowe), a w trakcie prac wystąpiły wady w dokumentacji projektowej. Co wtedy robić?