Pytanie:
W przetargu ofertę złożyła spółka cywilna składająca się z dwóch wspólników. Ofertę podpisał tylko jeden z nich. Do oferty nie załączono pełnomocnictwa, ani umowy spółki. Czy należy wezwać do złożenia dokumentu, z którego wynika umocowanie do złożenia oferty przez jednego ze wspólników, tj. pełnomocnictwa albo umowy spółki? Jeśli tak, to w jakiej formie umowa spółki albo pełnomocnictwo powinno być złożone i na jakiej podstawie prawnej dokonać wezwania? A może umocowanie do podpisania oferty przez jednego ze wspólników spółki cywilnej należy uznać za czynność zwykłego zarządu i możliwość samodzielnego podpisania oferty wynika z Kodeksu cywilnego, więc nie jest konieczne załączanie do oferty stosownego umocowania?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 2 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W tej sytuacji zamawiający powinien wezwać wykonawców do uzupełnienia pełnomocnictwa do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
Na gruncie ustawy Pzp samodzielni przedsiębiorcy działając w formie spółki cywilnej występują jako wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia. Potwierdza to wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z 14 września 2018 r., w którym stwierdzono, że „umowa konsorcjum jest więc jedynie stosunkiem zobowiązaniowym.
Również w sytuacji, gdy mamy do czynienia z umową spółki cywilnej, nie powstaje nowy podmiot, a jedynie węzeł obligacyjny. Zatem uczestnikiem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub stroną w postępowaniu sądowym nie jest konsorcjum ani lider konsorcjum, czy też spółka cywilna zawiązana na tę okoliczność, lecz podmioty tworzące konsorcjum” (sygn. akt I AGa 196/18).
Karol Jaworski
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jak ocenić ofertę konsorcjum w procedurze prowadzonej według zasady konkurencyjności?
roboty budowlaneZasadne i bezpieczne wydaje się zastosowanie na drodze analogii przepisów ustawy Pzp, w każdej sytuacji nierozstrzygniętej w ramach wytycznych do stosowania zasady konkurencyjności. -
Spółka cywilna wykonawcą - problemy formalne
spółka cywilnaSpółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, status przedsiębiorcy muszą posiadać wszyscy wspólnicy spółki cywilnej. Spółka cywilna sama w sobie nie podlega rejestracji w CEIDG ani w KRS. Rejestracji podlegają wspólnicy. -
Umowa w sprawie zamówienia zawarta w formie elektronicznej może być ważna i skuteczna
podpis elektronicznyUmowa w sprawie zamówienia podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym zamawiającego i wykonawca jest zawarta właściwie. Stosownie do art. 781 § 2 oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.