Pytanie:
Wykonawca złożył do zamawiającego prośbę o przekazanie treści oferty X. Zamawiający odpisał, że może ją udostępnić do wglądu w wyznaczonym terminie w swojej siedzibie. Wykonawca odpisał, że chciałby otrzymać skan oferty. Czy jest to dopuszczalne, aby zamawiający skanował ofertę i ją przesyłał do wykonawcy? Nie będzie miał wówczas kontroli nad tym, kto zapozna się z dokumentami. Czy zamawiający ma obowiązek przekazać taki skan?
Odpowiedź:
Zamawiający może zeskanować ofertę i przesłać go wykonawcy. Nie ma tu ryzyka, że z ofertą zapozna się niepożądana osoba. Oferta jako informacja publiczna może być bowiem udostępniona każdemu zainteresowanemu podmiotowi, niekoniecznie będącemu wykonawcą w danym postępowaniu. Należy natomiast pamiętać o obowiązujących datach udostępniania dokumentów danej procedury.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wymianę infrastruktury Vmware wraz serwisem gwarancyjnym na okres 5 lat dla Banku BPS
Ogłoszenie premium 2 dni do końca24.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remont klatki schodowej oraz wymianę WLZ z wymianą rozdzielnic
Ogłoszenie premium 0 dni do końca22.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Warto także wiedzieć, że zamawiający ma prawo odmówić przekazywania skanu dokumentów – jeśli ich sporządzenie z uwagi np. na objętość oferty bądź załączone do niej szczególne formy dokumentów (foldery, próbki itp.) jest utrudnione bądź technicznie niemożliwe. Wówczas należy przekazać wykonawcy ponownie informację, iż oferta zostanie udostępniona w siedzibie zamawiającego w określonym terminie z uwagi na brak możliwości jej zeskanowania.
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne a wynika to z podstawowej zasady prowadzenia postępowania, jaką statuuje art. 8 ustawy Pzp. Przepis ten również wyraźnie wskazuje sytuacje, w których ta jawność może być przez zamawiającego ograniczona, ale należy je traktować w kategoriach wyjątku (są to np. zastrzeżone tajemnice przedsiębiorstwa, dane, które nie powinny być ujawniane z uwagi na ochronę prywatności bądź interesu publicznego itp.).
Justyna Rek-Pawłowska
Więcej na Portal ZP.
-
Zmiana formy i kwoty ubezpieczenia w umowie - zasady i dopuszczalność modyfikacji
ubezpieczeniaZgodnie z art. 22 ust. 1b ustawy Pzp zamawiający może w postępowaniu ustanowić warunek dotyczący sytuacji finansowej, na potwierdzenie którego wykonawcy składają odpowiedni dokument. W myśl § 2 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie dokumentów będzie to dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od OC w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną określoną przez zamawiającego. -
Czy w przypadku braku ofert członkowie komisji złożą oświadczenia z art. 17 Pzp?
komisja przetargowa -
Kiedy tylko jeden wspólnik spółki cywilnej może podpisać ofertę w przetargu?
Przetargi krok po krokuZłożenie oferty przetargowej (jako oświadczenia woli) jest czynnością zwykłego zarządu w przypadku spółki cywilnej i nie wymaga uchwały wspólników. Oferta może zostać zatem skutecznie podpisana wyłącznie przez jednego ze wspólników.