Pytanie:
W przetargu nieograniczonym powyżej progów unijnych z zastosowaniem procedury odwróconej prowadzonej zgodnie z art. 24aa ustawy Pzp jeden z wykonawców zwrócił się do zamawiającego o umożliwienie mu na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy Pzp wglądu do protokołu. Żąda udostępnienia treści złożonych ofert jak również kompletnej dokumentacji, która wpłynie w postępowaniu w drodze wyjaśnień i/lub uzupełnień do ofert. Czy zamawiający powinien udostępnić wnioskującemu wyjaśnienia dotyczące rażąco niskiej ceny przed wyborem najkorzystniejszej oferty? Czy oświadczenia i dokumenty składane na wezwania z art. 26 ust. 1 ustawy Pzp oraz wnoszone do nich uzupełnienia i wyjaśnienia stanowią załączniki do protokołu i powinny być udostępnione po wyborze oferty (zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy Pzp) czy też nie są załącznikami i można je udostępnić przed tym wyborem?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 10 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Górczewska" ogłasza konkurs ofert na ubezpieczenie majątku Spółdzielni oraz odpowiedzialności cywilnej jej władz
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W myśl art. 96 ust. 2 ustawy Pzp oferty, opinie biegłych, oświadczenia, zawiadomienia wnioski i inne dokumenty składane przez zamawiającego i wykonawców stanowią załączniki do protokołu. Natomiast art. 96 ust. 3 ustawy Pzp stanowi, że protokół wraz z załącznikami jest jawny. Załączniki do protokołu udostępnia się po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z tym że oferty udostępnia się od chwili ich otwarcia, oferty wstępne od dnia zaproszenia do składania ofert, a wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu od dnia poinformowania o wynikach oceny spełniania warunków.
Wobec powyższego, w świetle literalnego brzmienia art. 96 ust. 3 ustawy Pzp nasuwa się wątpliwość, czy np. wyjaśnienia dotyczące treści oferty, rażąco niskiej ceny, dokumenty składane na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy Pzp i ich wyjaśnienia lub uzupełnienia należy potraktować tak jak ofertę, czy też inny dokument, który może zostać udostępniony po wyborze oferty.
Marta Mikulska-Nawacka
Więcej na Portal ZP.
-
Cena jako jedyne kryterium oceny w przetargu na udzielenie i obsługę kredytu ? tak czy nie?
kryterium cenyZgodnie z art. 91 ust. 2a ustawy Pzp zastosowanie ceny jako jedynego kryterium oceny ofert możliwe jest w przypadku łącznego spełnienia dwóch przesłanek. -
Czy osoba niebędąca wykonawcą może żądać udostępnienia protokołu postępowania?
pzpWnioskodawcą może być każda osoba lub podmiot zainteresowany, które nie muszą przy tym posiadać statusu wykonawcy. -
Jak zwracać zabezpieczenie wykonania umowy po robotach budowlanych i usłudze nadzoru inwestora?
wykonanie umowyZamawiający zgodnie w uprawnieniem wynikającym z art. 148 ustawy Pzp może żądać zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Jego zwrot powinien nastąpić na zasadach określonych w art. 151 ustawy Pzp po zakończeniu realizacji umowy oraz w części 30% jego wartości po upływie okresu rękojmi.