Pytanie:
Ze względu na brak elektronicznego obiegu dokumentów siwz, protokół i korespondencja pomiędzy zamawiającymwykonawcą przygotowywana jest w formie papierowej, podpisywana przez kierownika zamawiającego, następnie skanowana i publikowana lub wysyłana przez platformę. Wszystkie ww. dokumenty znajdują się na platformie zamawiającego i w formie skanów są archiwizowane elektronicznie. Co należy zrobić z oryginałami tych dokumentów (papierowymi), jeżeli zarchiwizowane są już dokumenty z platformy w formie elektronicznej? Czy należy również je zarchiwizować w sposób tradycyjny? Czy wymagana jest dekretacja przez kierownika zamawiającego dokumentów przychodzących od wykonawców na platformę zamawiającego?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Dokumenty, które powstały u zamawiającego w oryginale w wersji papierowej (opatrzonej własnoręcznym podpisem np. kierownika zamawiającego) należy przechowywać w mojej ocenie przede wszystkim w oryginalnej postaci, czyli papierowej. Skany takich dokumentów archiwizowane elektronicznie na platformie zakupowej nie są oryginałami, a tym samym taka forma archiwizacji ma charakter dodatkowy.
Z informacji przedstawionych w pytaniu można wnioskować, że dotyczy ona postępowań prowadzonych według stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2020 r. Przy takim założeniu zostaje udzielona odpowiedź na pytanie.
Podkreślić należy, że stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy Pzpzamawiający przechowuje protokół wraz z załącznikami przez okres 4 lat od dnia zakończenia postępowania o udzielenie zamówienia, w sposób gwarantujący jego nienaruszalność. Jednocześnie z art. 9 ust. 1 ustawy Pzp wynika, że postępowanie o udzielenie zamówienia, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, prowadzi się z zachowaniem formy pisemnej. Skłania to do stwierdzenia, że dokumenty, które powstały u zamawiającego w oryginale w wersji papierowej (opatrzonej własnoręcznym podpisem) należy przechowywać przede wszystkim w oryginalnej postaci, czyli papierowej.
Andrzela Gawrońska-Baran
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jak oceniać dokument, który wykonawca przesłał e-mailem zamiast za pomocą platformy do komunikacji?
komunikacja elektroniczna...jeżeli zamawiający jasno określił w siwz sposób komunikacji (w tym przypadku za pomocą środków komunikacji elektronicznej z wykorzystaniem Platformy Smart ZP), wszyscy wykonawcy powinni zastosować się do tych wymogów. -
Jaką formę powinni mieć pełnomocnictwo do złożenia oferty przez lidera konsorcjum w postępowaniu unijnym?
pełnomocnictwoW postępowaniu prowadzonym w "progach unijnych" zgodnie z art. 10a ust. 5 ustawy Pzp, oferty sporządza się pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej i opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Dlatego w myśl art. 99 § 1 kc pełnomocnictwo powinno zostać udzielone w tej samej formie. -
Dwie formy komunikacji w siwz - pisemna i elektroniczna - sprawdź szczegóły
dokumentacja elektronicznaZamawiający powinien określić w dokumentacji postępowania wybraną przez siebie drogę komunikacji, tj. sposób i formę składania dokumentów, w tym tych "potwierdzających", jak i tych składanych w celu wyjaśnienia niejasnych treści.