Pytanie:
Zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzpzamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę m.in.:
a) podlegającego wykluczeniu z postępowania lub
b) niespełniającego warunków udziału w postępowaniu.
Czy te przesłanki odrzucenia będą mieć zastosowanie w przetargu nieograniczonym lub w trybie podstawowym czy może w tylko w przetargu dwuetapowym np. ograniczonym (analogicznie do art. 89 ust. 1 pkt 5 starej ustawy Pzp)?
Odpowiedź:
Przesłanka odrzucenia oferty określona w art. 226 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzp ma zastosowanie także w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego i w trybie podstawowym.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
"Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pile" ogłasza przetargi na malowanie klatek schodowych i piwnic oraz przebudowa i rozbudowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych o balkony w systemie "zaprojektuj i wybuduj":
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca24.02.2025
PIŁA, Wielkopolskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa "Popowice" ogłasza przetarg na malowanie tynków klatek schodowych w budynkach mieszkalnych Zespołu Nieruchomości nr 1 – Polana i Zespołu Nieruchomości nr 2 – Park
Ogłoszenie premium 7 dni do końca02.03.2025
WROCŁAW, Dolnośląskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Zgodnie z art. 226 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzpzamawiający odrzuca ofertę, jeżeli została złożona przez wykonawcę:
a) podlegającego wykluczeniu z postępowania lub
b) niespełniającego warunków udziału w postępowaniu, lub
c) który nie złożył w przewidzianym terminie oświadczenia, o którym mowa w art. 125 ust. 1, lub podmiotowego środka dowodowego, potwierdzających brak podstaw wykluczenia lub spełnianie warunków udziału w postępowaniu, przedmiotowego środka dowodowego, lub innych dokumentów lub oświadczeń.
W nowej ustawie Pzp zrezygnowano z przesłanki wykluczenia wykonawców, którzy nie wykazali spełnienia warunków udziału w postępowaniu, a tym samym nie ma w niej „odpowiednika” dotychczasowego art. 24 ust. 1 pkt 12 ustawy Pzp. W przypadku zatem, gdy wykonawca nie spełnia warunków udziału w postępowaniu, zamawiający odrzuca jego ofertę na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 2 lit. b nowej ustawy Pzp.
Andrzela Gawrońska-Baran
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy zamawiający w trybie korekty oczywistej omyłki może uzupełnić nazwę oferowanej dostawy?
omyłka pisarskaW sytuacji, gdy zamawiający wymagał od wykonawcy podania w treści oferty nazwy oraz producenta oferowanego produktu, brak wypełnienia dyspozycji zamawiającego będzie skutkować odrzuceniem oferty jako nieodpowiadającej treści siwz. -
Czy przesłanie dwóch identycznych ofert przez jednego wykonawcę musi skutkować ich odrzuceniem?
odrzucenie ofertyJeżeli treść ofert jest różna należałoby odrzucić je na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. -
Przed odrzuceniem oferty należy uważnie przeczytać jej treść i podjąć próbę poprawy omyłek
przetargOferty złożone w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podlegają badaniu i ocenie pod kątem zgodności z siwz oraz przepisami prawa. Wymagania zamawiającego w zakresie wzorów dokumentów, które wykonawca ma wypełnić i złożyć z ofertą, stanowią wskazówkę dla potencjalnych oferentów co do informacji, które zamawiający chce uzyskać.