Pytanie:
Jako jednostka publiczna otrzymaliśmy nowe, nieplanowane na rok 2020 środki finansowe na realizację zadań w ramach projektu grantowego „Małopolska Tarcza Antykryzysowa – Pakiet Społeczny. Bezpieczny Dom”. Czy zamawiający powinien nieplanowane zadania projektu EU zsumować z zadaniami udzielonymi już w 2020 roku, czy traktować jako nowe pieniądze/niezaplanowane i szacować wartość zamówień od nowa?
Odpowiedź:
Jeżeli zamawiający nie przewidywał udzielenia zamówienia (otrzymania dodatkowych środków z projektu UE) w chwili zlecania pierwszych zamówień w tym samym przedmiocie i o tej samej tożsamości podmiotowej, to można potraktować aktualne zamówienie osobno i nie sumować go z pozostałymi zakupami o tej samej tożsamości podmiotowej i przedmiotowej.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie usług w zakresie udrażniania instalacji kanalizacyjnej i deszczowej oraz pracy podnośnika koszowego w budynkach spółdzielczych...
Ogłoszenie premium 9 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wymianę infrastruktury Vmware wraz serwisem gwarancyjnym na okres 5 lat dla Banku BPS
Ogłoszenie premium 2 dni do końca24.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Określone zamówienia podlegają sumowaniu z uwagi na trzy kryteria (tożsamości):
czasowe – czyli okoliczność, że zamawiający jest w stanie zaplanować w określonej perspektywie czasowej konkretne zamówienia i zna zapotrzebowanie swojej jednostki w tym zakresie,
podmiotowe – gdy zamówienia może wykonać jeden podmiot,
przedmiotowe – gdy zamówienia są tego samego charakteru i o tym samym przeznaczeniu.
Skutek sytuacji epidemicznej
W omawianym przypadku występuje tożsamość podmiotowa i przedmiotowa zamówień. Natomiast nie można raczej stwierdzić, aby miała tu miejsce tożsamość czasowa. Sam projekt grantowy wynikł z aktualnej sytuacji epidemicznej, której nikt nie mógł przewidzieć i gdyby nie pandemia COVID-19, nie zostałby uruchomiony, a zamawiający nie otrzymałby – jak rozumiem – dodatkowych środków na zadania (np. z innego źródła). Same zamówienia prawdopodobnie są także związane z wystąpieniem epidemii.
Wobec tego, że poprzednie zamówienia w tym samym przedmiocie zostały już zlecone, a zamówienia aktualne są zakupami, których zamawiający nie mógł przewidzieć, wolno je w mojej ocenie zlecić osobno od pozostałych.
Justyna Rek-Pawłowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy siwz i harmonogram prac wiążą wykonawcę na równi z umową?
zamówienie publicznePrzepisy ustawy Pzp nie regulują wprost kwestii załączników do umowy o zamówienie publiczne. -
Użycie znaków towarowych w procedurach poniżej 30.000 euro
zamówienia publiczneDo zamówień publicznych o wartości do 30.000 euro nie stosuje się ustawy Pzp. -
Koszty transportu a szacowanie wartości zamówienia
Przetargi krok po krokuJak prawidłowo oszacować wartość zamówienia publicznego? Czy należy do niego doliczyć koszty transportu? Specjalista z zakresu zamówień publicznych rozwiewa wszelkie wątpliwości.