Pytanie:
Zamawiający prowadzi postępowanie przetargowe w trybie przetargu nieograniczonego na robotę budowlaną - przebudowę drogi, w którym przewidziano wynagrodzenie ryczałtowe. Zamawiający nie żądał przedłożenia wraz z ofertą kosztorysu ofertowego. Wykonawca jednak załączył do oferty kosztorys ofertowy. Wartość robót w kosztorysie ofertowym różni się od ceny podanej przez wykonawcę w formularzu ofertowym. Jakie działania powinien podjąć zamawiający? Dodam, że różnica jest jedynie w groszach (w kosztorysie jest to 19 groszy, w ofercie 16).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W przypadku określenia przez zamawiającego ryczałtowej formy wynagrodzenia kosztorys (szczególnie, jeżeli nie był wymagany przez zamawiającego) ma charakter pomocniczy. Tym samym wysokość wynagrodzenia należnego wykonawcy tytułem realizacji zamówienia publicznego określa podana przez niego w formularzu ofertowym kwota wynagrodzenia ryczałtowego, a nie suma poszczególnych pozycji wskazanych w kosztorysie.
Podkreślić należy, że przepisy ustawy Pzp nie regulują zagadnienia sposobu określania wynagrodzenia należnego wykonawcy. Niemniej jednak – w odniesieniu do robót budowlanych w związku z art. 139 ust. 1 ustawy Pzp i przepisami kc – są zazwyczaj przyjmowane dwie formy rozliczania z wykonawcą realizacji robót budowlanych: wynagrodzenie ryczałtowe albo wynagrodzenie kosztorysowe. Wynagrodzenie ryczałtowe oznacza wynagrodzenie za całość dzieła lub usługi w jednej sumie pieniężnej lub wartości globalnej. Jego istotę stanowi określenie przysługującego wykonawcy wynagrodzenia z góry, bez przeprowadzenia szczegółowej analizy kosztów wytwarzania zamawianego dzieła czy usługi.
Andrzela Gawrońska-Baran
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy sprawozdanie za 2020 rok powinno uwzględniać umowy zlecenia?
sprawozdanieZamawiający sektorowy ma obowiązek uwzględnić w sprawozdaniu rocznym za 2020 rok przekazywanym prezesowi UZP, także informacje dotyczące udzielonych zamówień sektorowych o wartości mniejszej od progów unijnych, w tym również wartość umów zlecenia. -
Zamówienia sektorowe poniżej progów unijnych - regulamin zgodny z nową ustawą Pzp
zamawiający sektorowyZamawiający sektorowi stosują ustawę Pzp, kiedy wartość zamówienia sektorowego jest równa progom unijnym lub od nich wyższa. -
Kiedy zastosować przesłankę odrzucenia oferty wykonawcy wykluczonego i niespełniającego warunków?
odrzucenie ofertyPrzesłanka odrzucenia oferty określona w art. 226 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzp ma zastosowanie także w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego i w trybie podstawowym.