Pytanie:
Zamawiający dokonał wyboru najkorzystniejszej oferty i zawarł umowę w postępowaniu na dostawę artykułów z włókniny jednorazowego użytku. W trakcie realizacji umowy okazało się, że wykonawca omyłkowo zamienił dwie pozycje z pakietu zawierającego kilka pozycji danych artykułów. Cena z pozycji 14 znalazła się w pozycji 15 i odwrotnie. Wykonawca nie może zachować tych cen, ponieważ różnica pomiędzy nimi jest znaczna. Czy zamawiający może zawrzeć aneks do umowy z wykonawcą na podstawie art. 144 ust. 6 ustawy Pzp, zamieszczając ceny na właściwych pozycjach, jeżeli różnica pomiędzy wartością umowy a wartością umowy po zamianie wspomnianych wyżej pozycji nie przekroczy 10% wartości zamówienia?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na wymianę infrastruktury Vmware wraz serwisem gwarancyjnym na okres 5 lat dla Banku BPS
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca24.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Odpowiedź na to pytanie należy rozpatrywać w kontekście poniższych wyjaśnień.
Analizując zaistniałą sytuację, trzeba cofnąć się do postępowania przetargowego, w wyniku którego wyłoniono tę ofertę jako najkorzystniejszą. Podlegała ona oczywistej ocenie zarówno merytorycznej, formalnej, jak i rachunkowej. Jej wybór został dokonany zgodnie z zasadami określonymi w art. 7 ust. 1 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Omyłki w ofercie
Na ówczesnym etapie zamawiający miał możliwość poprawienia omyłek zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, którymi są:
- oczywiste omyłki pisarskie,
- oczywiste omyłki rachunkowe,
- inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty.
Błąd wykonawcy polegający na zamianie miejscami cen nie stanowi żadnej z powyższych omyłek. Nie jest omyłką oczywistą, ponieważ zamawiający nie był w stanie jej zauważyć bez informacji od wykonawcy. Nie jest też inną omyłką, która by zaistnieć, musi spełnić łącznie poniższe przesłanki:
- po pierwsze zauważona niezgodność musi mieć charakter omyłki, a nie celowego działania wykonawcy polegającego na świadomym złożeniu oświadczenia woli o określonej treści; jak wskazał Sąd Okręgowy w Krakowie: „artykuł 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p. wprowadzony w celu uniknięcia licznych niegdyś przypadków odrzucania ofert z powodu błahych pomyłek, dopuszcza poprawienie niedopatrzeń, błędów niezamierzonych, opuszczeń, drobnych różnic itp. lecz wszystkie te zmiany muszą mieścić się w pojęciu »omyłki«. Z założenia zatem umyślne zastosowanie w ofercie materiału całkowicie odmiennego od projektu nie może być traktowane jako omyłka w tym sensie, który nadaje jej przepis art. 87 Pzp;
- po drugie poprawienie niezgodności nie spowoduje istotnych zmian w treści oferty”.
(źródło: Urząd Zamówień Publicznych, opinia pn. „Omyłki i błędy w ofertach wykonawców – analiza na przykładzie orzecznictwa sądów okręgowych i Krajowej Izby Odwoławczej”).
Katarzyna Pyrka
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy zamawiający w trybie korekty oczywistej omyłki może uzupełnić nazwę oferowanej dostawy?
omyłka pisarskaW sytuacji, gdy zamawiający wymagał od wykonawcy podania w treści oferty nazwy oraz producenta oferowanego produktu, brak wypełnienia dyspozycji zamawiającego będzie skutkować odrzuceniem oferty jako nieodpowiadającej treści siwz. -
Czy wykonawca może w drodze wyjaśnień potwierdzić, jaki produkt zaproponował w ofercie?
wyjaśnienieZ brzmienia przepisu art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp wynika wprost jedno ograniczenie w ich poprawieniu omyłek sprowadzające się do zakazu wprowadzania istotnych zmian do treści dotychczasowej oferty. -
Czy zamawiający może poprawić ofertę, samodzielnie ustalając parametry oferowanego urządzenia?
sprzęt komputerowyZamawiający powinien poprawić zaistniałą omyłkę w trybie art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp, jako inną omyłkę polegająca na niezgodności oferty z siwz niepowodującą istotnych zmian w jej treści.