Pytanie:
Czy w trybie negocjacji bez ogłoszenia w nowej ustawie Pzp istnieje obowiązek informowania prezesa UZP o wszczęciu negocjacji bez ogłoszenia powyżej progów unijnych? Czy ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy z art. 208 ust. 2 ustawy Pzp w postępowaniu powyżej progów unijnych to ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante w Dz. Urz. UE? W tym ogłoszeniu jest miejsce na wpisanie, z kim zawarliśmy umowę i kiedy, a to przecież zupełnie nie ten etap procedury.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 0 dni do końca29.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę serwerów ORACLE SPARC T8-4 wraz z serwisem gwarancyjnym
Ogłoszenie premium 7 dni do końca05.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Nowa ustawa Pzp nie przewiduje obowiązku informowania prezesa UZP o wszczęciu postępowania w trybie negocjacji bez ogłoszenia o wartości zamówienia równej progom unijnym lub je przekraczającej. Został on zniesiony.
Negocjacje bez ogłoszenia to tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający negocjuje warunki umowy w sprawie zamówienia publicznego z wybranymi przez siebie wykonawcami, a następnie zaprasza ich do składania ofert. Z przywołanego w pytaniu art. 208 ust. 2 nowej ustawy Pzp wynika, że zamawiający, po wszczęciu postępowania, może przekazać do publikacji Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy. Zamawiający wszczyna postępowanie w przypadku trybu negocjacji bez ogłoszenia – stosownie do art. 130 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzp – przez przekazanie zaproszenia do negocjacji.
Do ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy zamawiający wykorzystuje ogłoszenie o dobrowolnej przejrzystości ex ante, stanowiące załącznik XII do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/1986 z 11 listopada 2015 r. ustanawiającego standardowe formularze do publikacji ogłoszeń w dziedzinie zamówień publicznych i uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 842/2011 (Dz. Urz. UE z 12.11.2015, L 296/1).
Należy pamiętać, że treść tego ogłoszenia jest „ustandaryzowana” na szczeblu UE. Nie wszystkie informacje zawarte w ogłoszeniu są zatem adekwatne w danym przypadku choćby z uwagi na to, że dotyczy ono różnych procedur, a nawet udzielenia koncesji.
Dlatego też zamawiający wypełnia w nim te sekcje, które są właściwe dla danego przypadku, dla którego wykorzystuje to ogłoszenie.
Andrzela Gawrońska-Baran
Więcej na www.portalzp.pl
-
Wariant II trybu podstawowego a oferty z rażąco niską ceną
oferta dodatkowaNie ma przeszkód, aby wykonawca w ofercie dodatkowej zaoferował niższą cenę niż w ofercie złożonej w odpowiedzi na ogłoszenie, nawet jeżeli cena była badana pod kątem rażąco niskiej. -
Czy zamawiający sektorowy może zawrzeć umowę ramową w trybie z wolnej ręki?
umowa ramowaW przypadku zamówień sektorowych zawarcie umowy ramowej nie może nastąpić w wyniku zamówienia z wolnej ręki. Za to istnieje możliwość zawarcia umowy ramowej na 8 lat. -
Ważne wskazówki związane z unieważnieniem postępowania w przypadku nieuzyskania dofinansowania
unieważnienieZamawiający nie może unieważnić postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na podstawie art. 93 ust. 1a ustawy Pzp, w sytuacji gdy zostały mu już przyznane środki na sfinansowanie zamówienia.