Pytanie:
W nawiązaniu do art. 56 ust. 1 i ust. 3 ustawy Pzp oraz treści nowego protokołu postępowania – cyt. „Osoby mogące wpłynąć na wynik postępowania (wskazać osoby mogące wpłynąć na wynik postępowania, w tym osoby wykonujące czynności związane z przygotowaniem postępowania, należy wskazać osoby, które faktycznie dokonywały dane czynności oraz podać zakres tych czynności"), proszę o odpowiedź, czy osoby niebędące pracownikami zamawiającego, które nie zostały upoważnione do dokonania czynności zastrzeżonych dla kierownika zamawiającego, uczestniczące w przygotowaniu opisu przedmiotu zamówienia lub oszacowaniu jego wartości (np. projektant, kosztorysant) muszą składać oświadczenia o konflikcie interesów i niekaralności?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 3 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Projektant i kosztorysant, jako że podejmowane przez nich czynności nie mają wpływu na wynik postępowania, nie składają oświadczenia o bezstronności i niekaralności.
Podobnie jak dotychczas, istnieje konieczność wyłączenia osób, które nie zapewniają bezstronności i obiektywizmu, z działań związanych z postępowaniem. Oświadczenie w formie pisemnej o istnieniu albo braku istnienia okoliczności, o których mowa odpowiednio w art. 56 ust. 2 lub 3 nowej ustawy Pzp, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, składa:
- kierownik zamawiającego,
- członek komisji przetargowej,
- inne osoby wykonujące czynności związane z przeprowadzeniem postępowania po stronie zamawiającego,
- inne osoby mogące wpłynąć na wynik tego postępowania,
- osoby udzielające zamówienia.
Wedle zapisów rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii z 18 grudnia 2020 r. w sprawie protokołów postępowania oraz dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w ramach kategorii „innych osób mogących wpłynąć na wynik tego postępowania", mogą występować pewne osoby, które brały udział w przygotowaniu postępowania. Trudno jest ustalić intencje, jakie przyświecały ustawodawcy przy redakcji takiego zapisu, zwłaszcza że z art. 56 ust. 3 ustawy Pzp wykreślono ostatecznie osoby podejmujące czynności w ramach przygotowania postępowania.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jakie zaświadczenia z KRK powinna złożyć fundacja, która bierze udział w przetargu?
krajowy rejestr karnyZaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego w przypadku fundacji dotyczy jej urzędującego członka organu zarządzającego lub nadzorczego. Zamawiający powinien zatem dysponować zaświadczeniami od wszystkich członków zarządu. -
Elektroniczne zaświadczenie z ZUS - zasady sporządzania i przedkładania w przetargach
kwalifikowany podpis elektronicznyWydruk dokumentu wygenerowanego przez system informatyczny ZUS (np. zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek)?bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego upoważnionego pracownika ZUS, umożliwiający weryfikację z art. 4b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jest ? w mojej ocenie ?? prawidłowy.