Pytanie:
Zamawiający prowadzi przetarg nieograniczony na budowę budynku w progach unijnych według starych przepisów. Jedna z sal ma mieć charakter niejawny. W związku z tym istnieje obowiązek posiadania przez wykonawców koncesji MSW na wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym zgodnie z ustawą z 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na: wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic wraz z podejściami do pionów lokalowych do rewizji
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca24.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Czy wobec takich wymogów wynikających z przepisów prawa zamawiający w celu oceny, czy wykonawca posiada niezbędne zdolności do wykonania zamówienia, powinien określić warunki udziału w postępowaniu (posiadanie koncesji MSW) jako niezbędne uprawnienia do prowadzenia określonej działalności gospodarczej? Czy można nie weryfikować tych warunków na etapie oceny ofert a wskazać jedynie, że zostaną sprawdzone podczas wykonywania umowy?
Czy z uwagi na fakt, że tylko jedno z pomieszczeń w całym budynku ma charakter niejawny (ok. 5% ogólnej powierzchni), wymóg posiadania przez wykonawców wskazanych uprawnień nie będzie nadmierny?
Odpowiedź:
W okolicznościach opisanych w pytaniu zamawiający nie musi wymagać posiadania przez wykonawców odpowiedniej koncesji w ramach postawionego warunku udziału w postępowaniu. Wystarczające będzie zapisanie tego wymogu w samej umowie o zamówienie publiczne.
Zgodnie z art. 22 ust. 1, 1a i 1b ustawy Pzp o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:
1) nie podlegają wykluczeniu;
2) spełniają warunki udziału w postępowaniu, o ile zamawiający określił je w ogłoszeniu o zamówieniu lub w zaproszeniu do potwierdzenia zainteresowania.
Zamawiający opisuje warunki oraz wymagane od wykonawców środki dowodowe w sposób proporcjonalny do przedmiotu zamówienia oraz umożliwiający ocenę zdolności wykonawcy do należytego wykonania zamówienia. Wyraża je w szczególności jako minimalne poziomy zdolności.
Justyna Andała-Sępkowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jaki jest obowiązek informacyjny wobec prezesa UZP?
negocjacje bez ogłoszeniaNowa ustawa Pzp nie przewiduje obowiązku informowania prezesa UZP o wszczęciu postępowania w trybie negocjacji bez ogłoszenia o wartości zamówienia równej progom unijnym lub je przekraczającej. Został on zniesiony. -
Kiedy zastosować przesłankę odrzucenia oferty wykonawcy wykluczonego i niespełniającego warunków?
odrzucenie ofertyPrzesłanka odrzucenia oferty określona w art. 226 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzp ma zastosowanie także w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego i w trybie podstawowym. -
Czy wspólnik spółki cywilnej może samodzielnie podpisać ofertę w imieniu spółki?
spółkaNa gruncie ustawy Pzp samodzielni przedsiębiorcy działając w formie spółki cywilnej występują jako wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia. Potwierdza to wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie z 14 września 2018 r., w którym stwierdzono, że "umowa konsorcjum jest więc jedynie stosunkiem zobowiązaniowym.