Pytanie:
Struktura zamawiającego obejmuje centralę i samodzielne oddziały. W listopadzie 2020 roku centrala przeprowadziła przetarg na zakup energii elektrycznej dla siebie i oddziałów. Umowa obowiązuje od 1 stycznia 2021 r.
Umowa dystrybucji energii zawarta została w grudniu 2020 roku na czas nieokreślony a wydatki na dystrybucję w ciągu roku nie przekraczają 18.000 zł brutto. Czy należy w tej sytuacji zorganizować postępowanie z wolnej ręki na dystrybucję energii elektrycznej?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 17 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W przedmiotowym przypadku zamawiający nie jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania w trybie z wolnej ręki. Z uwagi na wartość usługi dystrybucji zawarta umowa pozostaje zgodna z przepisami ustawy Pzp.
Zgodnie z informacją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie stosowania przepisów ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych w zakresie dostaw energii elektrycznej:
„Umowa kompleksowa, o której mowa ust. 3 powyższego przepisu jest umową zawartą z przedsiębiorstwem energetycznym zajmującym się obrotem energią elektryczną, która zawiera postanowienia umowy sprzedaży i umowy o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej. Z kolei zgodnie z ust. 4 tego artykułu, umowa kompleksowa może zawierać postanowienia umowy sprzedaży i umów o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji, zawartych przez sprzedawcę (działającego w charakterze swoistego pełnomocnika) na rzecz i w imieniu odbiorcy końcowego z przedsiębiorstwem zajmującym się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej.
Wskazać również należy, że o ile istnieje możliwość wyboru sprzedawcy energii brak jest możliwości wyboru przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się świadczeniem usług dystrybucji bądź przesyłania energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa te działają w obszarze monopolu naturalnego.
W takiej sytuacji, podmioty objęte obowiązkiem udzielania zamówień publicznych na dostarczanie energii elektrycznej mają następujące możliwości:
- zamawiający stosując tryby podstawowe udzielania zamówień wybiera przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem energią elektryczną, a następnie udziela zamówienia z wolnej ręki na usługę dystrybucji lub przesyłania energii elektrycznej;
- zamawiający w trybie określonym na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych udziela przedsiębiorstwu obrotu zamówienia publicznego na usługę kompleksową w rozumieniu art. 3 ust. 30 ustawy – Prawo energetyczne, realizowaną na podstawie umowy kompleksowej, o której mowa w art. 5 ust. 3 tej ustawy".
Agnieszka Gwóźdź-Kuzior
Więcej na www.portalzp.pl
-
Kiedy mamy do czynienia z błędem w obliczeniu ceny, a kiedy z omyłką?
omyłkaZamawiający ma możliwość poprawienia omyłek zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy Pzp. -
Zamówienie dostaw energii przez zamawiających sektorowych a stosowanie nowej ustawy Pzp
zamówienie sektoroweZ treści art. 364 nowej ustawy Pzp, wynika, że udzielanie zamówień, których przedmiotem jest zarówno dostawa energii elektrycznej, jak i paliw służących do wytwarzania energii (tak elektrycznej, jak i cieplnej) tj. węgiel, biomasa, gaz etc., odbywa się bez zastosowania przepisów nowej ustawy Pzp, pod warunkiem, że zamawiający prowadzi działalność sektorową w zakresie energii elektrycznej, gazu i energii cieplnej lub wydobycia paliw. -
Czy należy wykazać w sprawozdaniu zamówienie, które powierzono centralnemu zamawiającemu?
zamówienie publiczneCentralny zamawiający ma obowiązek uwzględnić zamówienie na dostawy energii elektrycznej w sprawozdaniu rocznym.