Pytanie:
O ile dni zamawiający powinien przesunąć termin otwarcia ofert, jeśli nie odpowiedział na wszystkie pytania wykonawców na 6 dni przed początkowym, pierwotnym otwarciem? Czy jeśli zamawiający zmienia tylko dzień otwarcia ofert, wydłużając go, to może przed publikacją w Dzienniku Urzędowym zamieścić taką informację na stronie zmawiającego? Czy musi czekać do dnia publikacji lub upływu 48 godzin od tej daty?
Odpowiedź:
W mojej ocenie zamawiający powinien wydłużyć termin składania ofert o co najmniej tyle dni, ile spóźnił się z udzieleniem odpowiedzi. Choć nie zostało to uregulowane wprost w ustawie Pzp, to zamawiający powinien zamieścić informację o zmianie tego terminu na stronie internetowej, niezwłocznie po powzięciu takiej decyzji. Wszelkie pozostałe zmiany SWZ są publikowane na stronie WWW wraz z publikacją w Dz.Urz. UE stosownego ogłoszenia lub po upływie 48 godzin od jego przekazania (w zależności od tego, co nastąpiło najpierw).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 17 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wykonawca ma prawo zadawać pytania do treści dokumentu zamówienia, w tym SWZ.
Odpowiedzi na pytania do SWZ
W procedurze unijnej zastosowanie znajdzie art. 135 nowej ustawy Pzp, zgodnie z którym zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień niezwłocznie, jednak nie później niż na:
6 dni przed upływem terminu składania ofert albo
4 dni przed upływem terminu składania ofert – w przypadku skrócenia terminu składania ofert, o którym mowa w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
Warunek jest jednak taki, że wniosek o wyjaśnienie treści SWZ wpłynie do zamawiającego nie później niż na odpowiednio 14 albo 7 dni przed upływem terminu składania ofert.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Kiedy można uznać, że postępowanie jest nieuzasadnione i unieważnić je przed terminem składania ofert?
unieważnienie przetarguW uzasadnieniu do ustawy Pzp z 2019 roku wskazano: "Ustawa przewiduje również rozwiązania nowe jak np. przewidziana w art. 256 ustawy możliwość unieważnienia przez zamawiającego postępowania o udzielenie zamówienia przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo odpowiednio przed upływem terminu składania ofert, jeżeli wystąpiły okoliczności powodujące, że dalsze prowadzenie postępowania jest nieuzasadnione. -
Jak policzyć termin na zadawanie pytań do SWZ w procedurze podstawowej bez negocjacji?
tryb podstawowyW przypadku, gdy otwarcie ofert jest wyznaczone na 15 marca 2021 r., ewentualne pytanie musi wpłynąć do zamawiającego najpóźniej do 11 marca 2021 r., aby zaistniał obowiązek odpowiedzi na nie. -
Jak sprawnie policzyć termin otwarcia ofert i udzielenia wykonawcom wyjaśnień do SWZ?
otwarcie ofertZgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy Pzp do czynności podejmowanych przez zamawiającego, wykonawców oraz uczestników konkursu w postępowaniu o udzielenie zamówienia i konkursie oraz do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej.