Pytanie:
W listopadzie 2019 roku przeprowadziłam przetarg nieograniczony powyżej progów unijnych. Została podpisana umowa i zrealizowano zamówienie. Obecnie toczy się kontrola z RPO, podczas której stwierdzono, że na jeden zestaw pytań do siwz gmina w ogóle nie odpowiedziała. Pytania zaś wpłynęły w terminie. Firma, która zadała pytanie, nie złożyła oferty. Gmina odpowiedziała z kolei na ten zestaw pytań w poprzednim przetargu, który unieważniła. W jaki sposób w tym przypadku możemy się obronić?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
"Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pile" ogłasza przetargi na malowanie klatek schodowych i piwnic oraz przebudowa i rozbudowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych o balkony w systemie "zaprojektuj i wybuduj":
Ogłoszenie premium 27 dni do końca24.02.2025
PIŁA, WielkopolskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na realizację budynku wielorodzinnego w Białej Podlaskiej
Ogłoszenie premium 22 dni do końca19.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Zgodnie z Wytycznymi ministra inwestycji i rozwoju w zakresie kontroli realizacji programów operacyjnych instytucja zarządzająca zapewnia realizację kontroli, które obejmują:
a) kontrole systemowe,
b) weryfikacje wydatków, w tym:
– weryfikacje wniosków o płatność beneficjenta,
– kontrole w miejscu realizacji projektu lub w siedzibie beneficjenta,
– kontrole krzyżowe,
c) kontrole na zakończenie realizacji projektu,
d) kontrole trwałości projektu.
Kontrole takie mogą obejmować weryfikacje dokumentów w zakresie prawidłowości przeprowadzenia właściwych procedur dotyczących zlecania zamówień lub udzielania pomocy publicznej.
Dokumentem uzupełniającym do Wytycznych w zakresie kontroli realizacji programów operacyjnych na lata 2014–2020 są Zalecenia dla instytucji zaangażowanych w zakresie procedur kontrolnych.
Zgodnie z Zaleceniami w przypadku badania zgodności z procedurą udzielania zamówień publicznych kontrola polega w szczególności na weryfikacji, czy postanowienia zawarte w siwz, ogłoszeniu o zamówieniu, zaproszeniu do negocjacji, umowie lub innych dokumentach przetargowych, a także przebieg procesu oceny wykonawców i wyboru ofert nie naruszają ustawy Pzp. A zatem przede wszystkim stwierdzone zaniechanie musi naruszać przepisy ustawy Pzp.
Obowiązek udzielenia wyjaśnień w toku postępowania pojawia się w sytuacji, gdy wniosek wykonawcy o udzielenie takich wyjaśnień wpłynie do zamawiającego nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert (art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp – dla przetargu nieograniczonego powyżej progów UE, zgodnie z nieaktualnymi już przepisami, które jednak obowiązują dla postępowania, o którym mowa w pytaniu).
Zatem w opisanym przypadku, skoro pytania wpłynęły w terminie, uznać należy, że doszło do naruszenia przepisów ustawy Pzp.
W takiej sytuacji instytucja, która w trakcie prowadzenia czynności kontrolnych stwierdzi nieprawidłowość, jest zobowiązana działać zgodnie m.in. z wytycznymi ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego w zakresie sposobu korygowania i odzyskiwania nieprawidłowych wydatków oraz zgłaszania nieprawidłowości w ramach programów operacyjnych polityki spójności w perspektywie finansowej na lata 2014–2020.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra funduszy i polityki regionalnej z 22 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków obniżania wartości korekt finansowych oraz wydatków poniesionych nieprawidłowo związanych z udzielaniem zamówień dla oceny wskazania nieprawidłowości indywidulanych oraz wynikających z nich wartości korekt finansowych niezbędne jest zakwalifikowanie danego uchybienia do określonej kategorii nieprawidłowości indywidualnej, określonej w załączniku do rozporządzenia. Lektura tego załącznika nie pozwala na jednoznaczne zakwalifikowanie opisanego uchybienia, nie jest ono bowiem bezsprzecznie wskazane w załączniku.
Agata Smerd
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy istnieją podstawy do wykluczenia wykonawcy, gdy ten ma odroczoną płatność za podatki?
wykluczenieZgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 15 ustawy Pzp z postępowania wyklucza się wykonawcę, wobec którego wydano prawomocny wyrok sądu lub ostateczną decyzję administracyjną o zaleganiu z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, chyba że wykonawca dokonał płatności należnych podatków, opłat lub składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne wraz z odsetkami lub grzywnami lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności. -
Zamówienia sektorowe poniżej progów unijnych - regulamin zgodny z nową ustawą Pzp
zamawiający sektorowyZamawiający sektorowi stosują ustawę Pzp, kiedy wartość zamówienia sektorowego jest równa progom unijnym lub od nich wyższa. -
Kiedy zastosować przesłankę odrzucenia oferty wykonawcy wykluczonego i niespełniającego warunków?
odrzucenie ofertyPrzesłanka odrzucenia oferty określona w art. 226 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy Pzp ma zastosowanie także w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego i w trybie podstawowym.