Pytanie:
W przetargu nieograniczonym ogłoszonym w grudniu 2020 roku na jedną z części postępowania została wybrana firma, która uchyla się od podpisania umowy na dostawę. Ze strony wykonawcy brak jest woli podpisania umowy. Czy zamawiający powinien unieważnić postępowanie w tej części? Jaką podstawę prawną zastosować? Czy należy powtórnie opublikować ogłoszenie poprzez jego umieszczenie na stronie WWW zamawiającego i w Biuletynie Zamówień Publicznych?
Odpowiedź:
W sytuacji opisanej w pytaniu zamawiający ma prawo wybrać ofertę kolejnego wykonawcy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Jeżeli w postępowaniu zastosowano procedurę odwróconą, to podstawą prawną podejmowanych działań będzie art. 24aa ust. 2 ustawy Pzp. Przepis ten wskazuje, że jeżeli wykonawca uchyla się od zawarcia umowy lub nie wnosi wymaganego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, zamawiający może zbadać, czy nie podlega wykluczeniu oraz czy spełnia warunki udziału w postępowaniu wykonawca, który złożył ofertę najwyżej ocenioną spośród pozostałych ofert.
Krzysztof Hodt
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jakich formalności dopełnić po unieważnieniu postępowania z uwagi na brak ofert?
Przetargi krok po krokuJeżeli nie złożono żadnej oferty, zamawiający unieważnia postępowanie na podstawie art. 255 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp. -
Zamawiający nie odpowiedział na pytania do SWZ w zakończonym przetargu - co teraz?
przetarg nieograniczonyObowiązek udzielenia wyjaśnień w toku postępowania pojawia się w sytuacji, gdy wniosek wykonawcy o udzielenie takich wyjaśnień wpłynie do zamawiającego nie później niż na 6 dni przed upływem terminu składania ofert (art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp - dla przetargu nieograniczonego powyżej progów UE, zgodnie z nieaktualnymi już przepisami, które jednak obowiązują dla postępowania, o którym mowa w pytaniu). -
Czy radca prawny projektujący umowę w sprawie zamówienia oświadcza o swojej bezstronności?
oświadczenieRadca prawny, który przygotowuje wzór umowy, nie jest zobowiązany do podpisania oświadczenia składanego zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy Pzp.