Pytanie:
Czy wykonawca w trakcie realizacji zamówienia publicznego ma możliwość dokonania zmiany gwarancji bankowej jako formy zabezpieczenia należytego wykonania umowy? Modyfikacja miałaby polegać na zmianie banku jako gwaranta. Wszystkie inne warunki dotychczasowej gwarancji byłyby w pełni zachowane. Z treści pierwotniej gwarancji wynika, że bank zobowiązuje się nieodwołalnie i bezwarunkowo zapłacić określoną kwotę, natomiast co do cesji wskazano, że jest ona możliwa tylko za zgodą banku. Umowę zawarliśmy w ubiegłym roku.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na sprzątanie terenu, pielęgnacje zieleni, wykonanie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów wentylacyjnych
Ogłoszenie premium 13 dni do końca09.03.2025
GDAŃSK, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Zarząd Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Nałęczowska" ogłasza przetarg nieograniczony na przebudowę części dachu i uzupełnienia ocieplenia
Ogłoszenie premium 21 dni do końca17.03.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Wykonawca ma prawo do zmiany formy zabezpieczenia w trakcie realizacji umowy. Jeżeli wykonawca planuje zmianę pierwotnej gwarancji bankowej na inną gwarancję bankową, wówczas nie jest wymagana zgoda zamawiającego.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z 11 września 2019 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo zamówień publicznych do umów w sprawie zamówienia publicznego, o których mowa w ustawie z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, zawartych:
- przed 1 stycznia 2021 r.,
- po 31 grudnia 2020 r., w następstwie postępowań o udzielenie zamówienia wszczętych przed 1 stycznia 2021 r. – stosuje się przepisy dotychczasowe.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jakie działania należy podjąć, gdy wybrany wykonawca nie chce podpisać umowy?
podpisanie umowyW sytuacji opisanej w pytaniu zamawiający ma prawo wybrać ofertę kolejnego wykonawcy. -
Umowa o zamówienie w nowym Pzp - elektroniczna i "mieszana" forma zawarcia umowy
umowaDopuszczalna jest możliwość zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego zarówno w czystej formie elektronicznej, jak i tzw. hybrydowej (mieszanej). -
W jaki sposób należy dokonać poprawności złożonej gwarancji wadialnej?
gwarancja wadialnaIstotne jest, aby treść dokumentu wadialnego (w sytuacji gdy wadium jest wnoszone w formie gwarancji) uwzględniała wszystkie wymagania zamawiającego, które zostały określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i dawała zamawiającemu taki sam poziom bezpieczeństwa jak suma pieniężna wpłacona na jego rachunek bankowy.