Pytanie:
W przetargu unijnym zamawiający wezwał wykonawcę do złożenia podmiotowych środków dowodowych. Wykonawca złożył dokument, ale okazało się, że KRK miało postać wizualizacji. Zamawiający zażądał dokumentów w prawidłowej formie, nie wnikając w ich treść. Po uzupełnieniu dokumentu w trakcie weryfikacji okazało się, że jedno KRK jest wystawione po terminie. Czy w tym momencie jest jeszcze szansa na uratowanie przetargu? Czy można wezwać do uzupełnienia KRK wystawionego w terminie?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 24 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie usług w zakresie udrażniania instalacji kanalizacyjnej i deszczowej oraz pracy podnośnika koszowego w budynkach spółdzielczych...
Ogłoszenie premium 9 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Jeżeli zakres wezwania do uzupełnienia dokumentu z KRK był inny w pierwszym wezwaniu, niż błąd, który zamawiający przywoła w drugim wezwaniu, to może w tym przypadku wezwać wykonawcę do uzupełnienia tego samego dokumentu. Wezwanie będzie dotyczyć innej kwestii związanej z tym dokumentem.
Artykuł 128 ust. 1 ustawy Pzp ma jednokrotne zastosowanie – analogicznie jak poprzednio obowiązujący art. 26 ust. 3 ustawy Pzp. Jednokrotność wezwania dotyczy tego samego dokumentu i tej samej sytuacji.
W najnowszym komentarzu Urzędu Zamówień Publicznych, w zakresie wezwania z art. 128 ust. 1 ustawy Pzp na stronie 469 wskazano m.in. „Wezwanie do uzupełnienia dokumentów lub oświadczeń może być dokonywane tylko raz w stosunku do tego samego braku lub tego samego błędu dotyczącego określonego oświadczenia lub dokumentu. Wezwanie powinno przy tym precyzyjnie wskazywać powód wezwania, tj. konkretne braki lub uchybienia, jakich dopuścił się wykonawca, zakres koniecznych do przedłożenia oświadczeń lub dokumentów, a także określać termin, w jakim powinny być one uzupełnione".
Marta Mikulska-Nawacka
Więcej na www.portalzp.pl
-
Rada Unii Europejskiej wyklucza rosyjskie firmy z przetargów unijnych
sankcje wobec RosjiZakazy ustanowione wskazanym rozporządzeniem mają zastosowanie do wykonywania od dnia 10 października 2022 r. umów zawartych przed dniem 9 października 2022 r. i dotyczą wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. -
Czy wolno ogłosić zamówienie, które nie zostało opublikowane w planie postępowań?
zamówienia publiczneZamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 ustawy Pzp oraz ich związki, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ sporządzają plan postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym. -
Czy przetargi na rzecz OSP prowadzi gmina czy OSP?
Ochotnicza Straż PożarnaPodmioty prowadzące działalność w formie stowarzyszeń w określonych sytuacjach mogą być zobowiązane do stosowania ustawy Pzp (art. 4 pkt 3 ustawy Pzp). Więcej informacji na ten temat można odnaleźć w zachowującej aktualność opinii Urzędu Zamówień Publicznych.