Pytanie:
W postępowaniu w trybie podstawowym złożono poprzez platformę zakupową ofertę – skompresowany folder, w którym po rozpakowaniu pojawiają się dwa pliki: nr 1 i nr 2. Są identyczne w treści a każdy z nich opatrzyła podpisem elektronicznym inna osoba, przy czym łącznie są one uprawnione do reprezentowania wykonawcy według odpisu KRS (są to prezes i prokurent). Chodzi w tym przypadku o skany oferty podpisanej wcześniej w wersji papierowej przez obydwie osoby uprawnione do reprezentacji według KRS. Czy należy uznać taką ofertę, a jeśli nie, to na jakiej podstawie ją odrzucić?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Nałęczowska" ogłasza przetarg nieograniczony na przebudowę części dachu i uzupełnienia ocieplenia
Ogłoszenie premium 22 dni do końca17.03.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na sprzątanie terenu, pielęgnacje zieleni, wykonanie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów wentylacyjnych
Ogłoszenie premium 14 dni do końca09.03.2025
GDAŃSK, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Jedno oświadczenie woli (choć złożone w postaci dwóch osobnych plików o tej samej treści), wyrażone, podpisane i złożone w tym samym czasie przez obu reprezentantów wykonawcy, jest ważne.
Do czynności podejmowanych przez zamawiającego, wykonawców oraz uczestników konkursu w postępowaniu o udzielenie zamówienia i konkursie oraz do umów w sprawach zamówień publicznych stosuje się Kodeks cywilny, jeżeli przepisy ustawy Pzp nie stanowią inaczej.
Oferta składana w postępowaniu o zamówienie publiczne stanowi oświadczenie woli wykonawcy, które powinno zostać w niej wyrażone, przez odpowiednio umocowane osoby. Umocowanie takie wynika m.in. z odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W przypadku, kiedy do reprezentowania wykonawcy według KRS uprawnieni są łącznie prezes i prokurent, ofertę powinny podpisać obydwie te osoby.
Ponadto oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których zostało ono złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
Iwona Bujak
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy wolno ogłosić zamówienie, które nie zostało opublikowane w planie postępowań?
zamówienia publiczneZamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 ustawy Pzp oraz ich związki, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ sporządzają plan postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym. -
Krok po kroku przez tryb podstawowy z obowiązkiem i możliwością negocjacji
tryb podstawowyTryb podstawowy to tryb trójwariantowy. Zgodnie z art. 275 pkt 2 i 3 nowej ustawy Pzp zamawiający może wybrać jedną z dwóch opcji postępowania z negocjacjami. -
Czy zamawiający musi podpisywać przygotowywane dokumenty podpisem elektronicznym?
podpis elektronicznyUstawa Pzp nie przewiduje dla zamawiającego obowiązku podpisywania podpisem elektronicznym dokumentów umieszczanych na platformie zakupowej czy przekazywanych wykonawcom.