Pytanie:
Zamawiający w postępowaniu w trybie podstawowym bez negocjacji zażądał od wykonawców, aby załączyli jako części ofert kosztorysy ofertowe. Przy tej wartości zamówienia nie występuje już procedura odwrócona. Wobec tego zamawiający musi zbadać wszystkie kosztorysy, a ich ilość jest ogromna. Jak skrócić ten proces? Czy powinniśmy wymagać kosztorysów na innym etapie postępowania? Czy badając kosztorysy, poprawiam w nich ewentualne omyłki rachunkowe?
Odpowiedź:
W trybie podstawowym bez negocjacji nie można pominąć etapu sprawdzania wszystkich kosztorysów ofertowych, jakie złożyli wykonawcy, jeżeli z zapisów SWZ wynika, że stanowią one część oferty. W świetle ustawy Pzp korekta omyłek rachunkowych jest obowiązkiem zamawiającego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zamawiający ma obowiązek wskazać w SWZ sposób obliczenia ceny. W przypadku robót budowlanych jedną z przewidzianych form, które służą obliczeniu ceny oferty, jest kosztorys ofertowy sporządzany na podstawie projektu lub przedmiaru robót. Znaczenie kosztorysu będącego elementem oferty zależy od charakteru wynagrodzenia, jakie przewidziano w umowie.
Wynagrodzenie kosztorysowe
W wyroku z 15 kwietnia 2019 r. (sygn. akt KIO 592/19) KIO wskazała: „Oczywiste jest, że kosztorys co do zasady określa elementy i prace, które zostaną wykonane w ramach robót budowlanych. Jednak znaczenie kosztorysu nie jest jednakowe we wszystkich okolicznościach – zależy od ukształtowania przez Zamawiającego postanowień SIWZ, projektu umowy, a w szczególności – od charakteru wynagrodzenia (czy jest to wynagrodzenie ryczałtowe czy kosztorysowe)".
W wyroku czytamy, że w przypadku rozliczenia ryczałtowego kosztorys ofertowy najczęściej traktuje się jako dokument pomocniczy: „Wynika to ze specyfiki wynagrodzenia ryczałtowego, ponieważ – odmiennie niż przy wynagrodzeniu kosztorysowym – brak jakiegokolwiek »naturalnego« powiązania pomiędzy kosztorysem a wynagrodzeniem czy sposobem realizacji umowy. Kosztorys w takim przypadku (przy wynagrodzeniu ryczałtowym) nie określa treści świadczenia a zakres robót budowlanych określony jest w dokumentacji projektowej".
Wówczas zamawiający nie ma obowiązku sprawdzać wyliczeń i poprawności takiego dokumentu, nawet gdy wykonawca załączył go do oferty.
Iwona Bujak
Więcej na www.portalzp.pl
-
W jaki sposób należy dokonać poprawności złożonej gwarancji wadialnej?
gwarancja wadialnaIstotne jest, aby treść dokumentu wadialnego (w sytuacji gdy wadium jest wnoszone w formie gwarancji) uwzględniała wszystkie wymagania zamawiającego, które zostały określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i dawała zamawiającemu taki sam poziom bezpieczeństwa jak suma pieniężna wpłacona na jego rachunek bankowy. -
Udostępnienie ofert w terminie 3 dni a tryb prowadzenia postępowania
udostępnianiePrzepisy art. 291 ustawy Pzp doprecyzowują zasady związane z udostępnianiem ofert jako załączników do protokołu, które wskazuje art. 74 ust. 2 pkt 1 nowego Pzp. Artykuł 291 ust. 1 ustawy Pzp dotyczy trybu podstawowego z fakultatywnymi negocjacjami. -
Czy w procedurze odwróconej trzeba ocenić oferty, nawet gdy wszystkie przekraczają możliwości finansowe zamawiającego?
Przetargi krok po krokuW sytuacji, gdy wszystkie oferty przekraczają możliwości finansowe zamawiającego, zamawiający nie musi dokonywać formalnego wyboru oferty, aby w konsekwencji unieważnić postępowanie na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy Pzp.