Pytanie:
W przetargu określono niektóre parametry urządzeń oraz zakres równoważności w taki sposób, że jednoznacznie wskazują na jednego producenta. Zamawiający podał dopuszczalny zakres równoważności urządzeń, mimo to spełnia go jeden producent. Nie ma innego producenta oferującego urządzenia o parametrach podanych w SIWZ. Czy istnieją w Pzp czy w orzeczeniach zapisy mówiące, że aby warunek równoważności był spełniony, dane parametry powinno spełniać co najmniej 2 lub 3 producentów.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W treści ustawy Prawo zamówień publicznych nie występują przepisy regulujące wprost kwestię opisywania kryteriów równoważności, jak wskazano w pytaniu. Z ogólnych zasad sporządzania opisu przedmiotu zamówienia wynika jednoznacznie, że dokonywanie opisu przedmiotu zamówienia, w tym również z zastosowaniem kryteriów równoważności nie może prowadzić do niezasadnego ograniczenia konkurencji. W konsekwencji dokonanie opisu przedmiotu zamówienia w taki sposób, że zamawiający dokonuje go zgodnie z treścią art. 99 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych, przy czym poprzez wskazanie kryteriów równoważności doprowadza do sytuacji, że wymóg będzie w dalszym ciągu spełniał produkt wykonawcy, którego znak towarowy, patent lub pochodzenie, źródło lub szczególny proces zostały zawarte w opisie przedmiotu zamówienia – nie będzie dokonaniem prawidłowego opisu przedmiotu zamówienia, jakiego wymaga ustawa.
Opis powinien być jednoznaczny i wyczerpujący
Zgodnie z treścią art. 99 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Zamawiający zobowiązany jest do określenia w opisie przedmiotu zamówienia wymaganych cech dostaw, usług lub robót budowlanych. Cechy te mogą odnosić się w szczególności do określonego procesu, metody produkcji, realizacji wymaganych dostaw, usług lub robót budowlanych, lub do konkretnego procesu innego etapu ich cyklu życia, nawet jeżeli te czynniki nie są ich istotnym elementem, pod warunkiem że są one związane z przedmiotem zamówienia oraz proporcjonalne do jego wartości i celów.
Agnieszka Wiśniewska-Celmer
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jak opisać przedmiot zamówienia z zachowaniem zasady uczciwej konkurencji?
zasada uczciwej konkurencjiZasada konkurencyjności jest odrębnym od ustalonych w ustawie Pzp sposobów zachowania właściwej procedury zakupowej dla zamówień współfinansowanych ze środków unijnych. Konkretne wskazania, jak zachować się ma beneficjent, wynikają z odpowiednich dla danego programu współfinansującego wytycznych. -
Jakie przepisy stosować do odwołania wniesionego po 1 stycznia 2021 r., ale wobec "starego" przetargu?
odwołanieNa mocy przepisów wprowadzających ustawę Prawo zamówień publicznych w procedurach odwoławczych dotyczących takich postępowań wniesionych po 1 stycznia obowiązują nowe przepisy. -
Czy można powołać się na zasoby podmiotu trzeciego, aby uzyskać punkty w kryterium doświadczenie?
podmiot trzeciJeżeli siwz reguluje kwestię korzystania w podmiotów trzecich w ramach kryterium, to należy przede wszystkim przestrzegać reguł określonych przez zamawiającego.