Pytanie:
W budżecie wpisano dwa zadania. Pierwsze to „Adaptacja i przebudowa budynku", drugie: „Adaptacja powierzchni użytkowej na potrzeby Dziennego Domu Pobytu". Powyższe zadania dotyczą tego samego budynku, w tej samej miejscowości. Czy ustalając szacunkową wartość zamówienia, należy sumować te dwa zadania?
Odpowiedź:
Samo nazewnictwo obydwu zamówień ma tutaj drugorzędne znaczenie. Istotne są natomiast tzw. kryteria tożsamościowe zamówień oraz okoliczność, że prace są realizowane w jednym obiekcie budowlanym.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Z uwagi na fakt, że roboty będą przeprowadzone w ramach jednego obiektu budowlanego, ich wartości należy połączyć i stosownie do tak ustalonej wartości zamówienia przeprowadzić postępowanie. Wolno je podzielić na procedury częściowe, ale każda z nich powinna być prowadzona stosownie do łącznej wartości wszystkich części zamówienia. Można także dopuścić składanie ofert częściowych w ramach jednego postępowania.
Dodatkowo, jeśli zamawiający realizowałby prace w różnych obiektach budowlanych, a przy tym byłyby one tożsame przedmiotowo, podmiotowo i czasowo, również należałoby je zamawiać łącznie. Taka sytuacja jednak w opisanym przypadku nie występuje. Mamy tu po prostu do czynienia z jednym obiektem budowlanym.
W odniesieniu do szacowania wartości robót budowlanych należy je traktować łącznie, jeśli są one realizowane w ramach jednego obiektu budowlanego – nawet jeśli zakres przedmiotowy prac jest różny. Ustawa Pzp definiuje roboty budowlane jako wykonanie albo zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych, określonych w załączniku II do dyrektywy 2014/24/UE, w załączniku I do dyrektywy 2014/25/UE oraz objętych działem 45 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) lub obiektu budowlanego, a także realizację obiektu budowlanego za pomocą dowolnych środków, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.
Justyna Rek-Pawłowska
Więcej na www.portalz.pl
-
Czy koncepcja przebudowy może zastąpić program funkcjonalno-użytkowy do opisu robót formule zaprojektuj-wybuduj?
model zaprojektuj i wybuduj1AAAAAASSCVBNMM,.LProgram funkcjonalno-użytkowy obejmuje opis zadania budowlanego. Podaje się w nim przeznaczenie ukończonych robót budowlanych oraz stawiane im wymagania techniczne, ekonomiczne, architektoniczne, materiałowe i funkcjonalne. -
Budowa kanalizacji sanitarnej w dwóch miejscach - szacowanie wartości zamówienia
szacowanie wartości zamówieniaNa potrzeby określenia wartości zamówienia należy przyjąć łączną wartość wszystkich etapów. -
Szacowanie wartości robót w jednym i kilku obiektach budowlanych wg nowej ustawy Pzp
roboty budowlaneZgodnie z art. 30 ust. 1 nowej ustawy Pzp, jeżeli zamawiający planuje udzielić zamówienia na roboty budowlane lub usługi w częściach, z których każda stanowi przedmiot odrębnego postępowania, lub dopuszcza możliwość składania ofert częściowych, wartością zamówienia jest łączna wartość poszczególnych części zamówienia.