Pytanie:
Prowadzę postępowanie na kompleksową dostawę energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji lub przesyłu. Procedura ma być wszczęta w czerwcu z rozpoczęciem realizacji zamówienia od 1 października 2022 r. Czy zamawiający może w SWZ wpisać, że określając ceny, wykonawca ma obowiązek uwzględnić 23% VAT, mimo iż w chwili obecnej z uwagi na tarczę antykryzysową VAT na energię jest czasowo (do 31 lipca 2022 r.) obniżony do 5%?
Odpowiedź:
Zamawiający może zobowiązać wykonawcę, aby ten uwzględnił w cenie stawkę VAT, która wedle ustaleń z dnia wszczęcia postępowania, będzie obowiązywać w terminie realizacji umowy.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 6 dni do końca29.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Od 1 lutego do końca lipca br. obowiązuje obniżona do 5% stawka VAT m.in. dla energii elektrycznej i cieplnej. Powyższe wynika z regulacji zawartej w ustawie z 13 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.
Co do zasady zatem, oferty składane w tym okresie, powinny przewidywać VAT w aktualnie obowiązującej wysokości. W związku z tym, że z ustawy wynika wprost, iż VAT we wskazanych stawkach będzie obowiązywać „czasowo", zamawiający powinien przewidzieć waloryzację wynagrodzenia wykonawcy na wypadek zmiany stawki. Taką zmianę, jako możliwą do przewidzenia, należy uregulować w trybie art. 455 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy dystrybucję i dostawę energii elektrycznej wolno zlecić w jednym postępowaniu?
energia elektrycznaDostawa energii elektrycznej i jej dystrybucja to dwa odrębne zamówienia publiczne. -
Kiedy opublikować SWZ, gdy ogłoszenie o zamówieniu opublikowano w Dz.Urz. UE w sobotę?
Specyfikacja istotnych warunków zamówieniaArt. 42 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, mówi: "specyfikacja istotnych warunków zamówienia powinna być zamieszczona w dniu publikacji ogłoszenia o zamówieniu, ale w przypadku, gdy dzień udostępnienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia na stronie internetowej przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, termin ten upływa dnia następnego po dniu lub dniach wolnych od pracy". -
Rażąco niska cena - wyjaśnienia wykonawcy i odstąpienie zamawiającego od wezwania
rażąco niska cenaArtykuł 224 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp wskazuje, że zamawiający ma obowiązek zwrócić się o wyjaśnienie rażąco niskiej ceny, jeżeli całkowita cena oferty złożonej w terminie jest niższa o co najmniej 30% m.in. od wartości zamówienia powiększonej o VAT, ustalonej przed wszczęciem postępowania.