Pytanie:
Prowadzimy postępowanie na roboty budowlane w trybie podstawowym z możliwością negocjacji. Jednym z wymaganych dokumentów jest kosztorys ofertowy przygotowany przez wykonawców na podstawie naszych przedmiarów. Ilości miar w przedmiarach przedstawiono do czterech miejsc po przecinku. Natomiast jeden z wykonawców załączył do oferty ilości zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku w górę lub w dół. Przykładowo u nas w przedmiarach było 1,6340, a wykonawca zaokrąglił wartość do 1,63 (tej samej pozycji). Jest to oferta najwyżej oceniona i różnica w cenie nie wpływa na ranking ofert. Po przeliczeniu tych pozycji powstały różnice w cenie. Wymagaliśmy kosztorysu robionego metodą uproszczoną. Czy kosztorys tego wykonawcy możemy uznać za prawidłowy? Czy może powinniśmy odrzucić ofertę jako niezgodną z SWZ? Czy jeśli uznamy taki kosztorys, to powinniśmy poprawić w nim omyłki rachunkowe, wzywając wykonawcę, by je zaakceptował?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na sprzątanie terenu, pielęgnacje zieleni, wykonanie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów wentylacyjnych
Ogłoszenie premium 13 dni do końca09.03.2025
GDAŃSK, Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetargi nieograniczone
Ogłoszenie premium 7 dni do końca03.03.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W świetle przedstawionych ogólnie okoliczności zamawiający powinien ustalić, czy w ofercie wykonawcy nie występują inne omyłki polegające na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty.
Bez dostępu do materiałów źródłowych (m.in. postanowień SWZ, przedmiarów, treści oferty, kosztorysu) trudno przesądzić rozwiązanie w tym zakresie.
Zgodnie z art. 223 ust. 2 ustawy Pzp zamawiający poprawia w ofercie:
- oczywiste omyłki pisarskie,
- oczywiste omyłki rachunkowe, uwzględniając konsekwencje rachunkowe poprawek,
- inne omyłki polegające na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty niezwłocznie zawiadamiając o tym wykonawcę, którego ofertę poprawił.
Andrzela Gawrońska-Baran
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jak ocenić, czy omyłka w ofercie kwalifikuje się do poprawy?
omyłkaCzy błędy w najkorzystniejszej ofercie moga spowodować jej odrzucenie? -
Czy w trybie podstawowym z negocjacjami wolno skrócić termin składania ofert ostatecznych?
tryb podstawowyZamawiający nie ma narzędzi ustawowych umożliwiających mu skrócenie terminu składania ofert dodatkowych. -
Jak zaklasyfikować wynajem sprzętu budowlanego?
Przetargi krok po krokuZgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych pod pojęciem robót budowlanych należy rozumieć wykonanie lub zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych.