Pytanie:
Prowadzimy postępowanie na roboty budowlane w trybie podstawowym z możliwością negocjacji. Jednym z wymaganych dokumentów jest kosztorys ofertowy przygotowany przez wykonawców na podstawie naszych przedmiarów. Ilości miar w przedmiarach przedstawiono do czterech miejsc po przecinku. Natomiast jeden z wykonawców załączył do oferty ilości zaokrąglone do dwóch miejsc po przecinku w górę lub w dół. Przykładowo u nas w przedmiarach było 1,6340, a wykonawca zaokrąglił wartość do 1,63 (tej samej pozycji). Jest to oferta najwyżej oceniona i różnica w cenie nie wpływa na ranking ofert. Po przeliczeniu tych pozycji powstały różnice w cenie. Wymagaliśmy kosztorysu robionego metodą uproszczoną. Czy kosztorys tego wykonawcy możemy uznać za prawidłowy? Czy może powinniśmy odrzucić ofertę jako niezgodną z SWZ? Czy jeśli uznamy taki kosztorys, to powinniśmy poprawić w nim omyłki rachunkowe, wzywając wykonawcę, by je zaakceptował?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 2 dni do końca29.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie dezynsekcji i deratyzacji w budynkach spółdzielczych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie
Ogłoszenie premium 4 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W świetle przedstawionych ogólnie okoliczności zamawiający powinien ustalić, czy w ofercie wykonawcy nie występują inne omyłki polegające na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty.
Bez dostępu do materiałów źródłowych (m.in. postanowień SWZ, przedmiarów, treści oferty, kosztorysu) trudno przesądzić rozwiązanie w tym zakresie.
Zgodnie z art. 223 ust. 2 ustawy Pzp zamawiający poprawia w ofercie:
- oczywiste omyłki pisarskie,
- oczywiste omyłki rachunkowe, uwzględniając konsekwencje rachunkowe poprawek,
- inne omyłki polegające na niezgodności oferty z dokumentami zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty niezwłocznie zawiadamiając o tym wykonawcę, którego ofertę poprawił.
Andrzela Gawrońska-Baran
Więcej na www.portalzp.pl
-
Jak ocenić, czy omyłka w ofercie kwalifikuje się do poprawy?
omyłkaCzy błędy w najkorzystniejszej ofercie moga spowodować jej odrzucenie? -
Czy w trybie podstawowym z negocjacjami wolno skrócić termin składania ofert ostatecznych?
tryb podstawowyZamawiający nie ma narzędzi ustawowych umożliwiających mu skrócenie terminu składania ofert dodatkowych. -
Jak zaklasyfikować wynajem sprzętu budowlanego?
Przetargi krok po krokuZgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych pod pojęciem robót budowlanych należy rozumieć wykonanie lub zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych.