Pytanie:
Wykonawca zaznaczył w ofercie, że złożona oferta „będzie" (poprzez skreślenie słów „nie będzie") prowadzić do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 225 ust. 1 ustawy Pzp. W przypadku powstania obowiązku podatkowego składający ofertę powinien wpisać we wskazanym polu w tym punkcie oferty:
- nazwę – rodzaj towaru lub/i usługi oraz ich wartość bez kwoty podatku oraz
- stawkę podatku od towarów i usług, która będzie miała zastosowanie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano Mieszkaniowa "Powiśle" ogłasza przetarg nieograniczony na remont klatki schodowej oraz wymianę WLZ z wymianą rozdzielnic
Ogłoszenie premium 0 dni do końca22.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 9 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wykonawca nie podał tych informacji. Komisja wezwała go do złożenia wyjaśnień. W odpowiedzi wykonawca wskazał, że jest to jego omyłka pisarska i że u zamawiającego nie powstanie obowiązek podatkowy. Czy zamawiający może uznać tego rodzaju wyjaśnienia i poprawić omyłkę?
Odpowiedź:
Zamawiający powinien poprawić stwierdzoną niezgodność tj. błędne oświadczenie wykonawcy jako omyłkę pisarską na podstawie art. 223 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na brak w art. 226 ust. 1 ustawy Pzp przesłanki, która mogłaby się stać podstawą odrzucenia oferty w opisanym w zapytaniu przypadku. Tymczasem przesłanki odrzucenia oferty nie mogą być interpretowane rozszerzająco. Zatem zamawiający może odrzucić ofertę wyłącznie w ściśle określonych przypadkach przewidzianych w tym przepisie. Oznacza to brak możliwości odrzucenia oferty z tego tytułu.
Agnieszka Gwóźdź-Kuzior
Więcej na www.portalzp.pl
-
Wykonawca zastosował inne metody zaokrąglenia miar, niż sugerował zamawiający - jak ocenić ofertę?
roboty budowlaneBez dostępu do materiałów źródłowych (m.in. postanowień SWZ, przedmiarów, treści oferty, kosztorysu) trudno przesądzić rozwiązanie w tym zakresie. -
Jak ocenić, czy omyłka w ofercie kwalifikuje się do poprawy?
omyłkaCzy błędy w najkorzystniejszej ofercie moga spowodować jej odrzucenie? -
Ustawa PZP zobowiązuje wykonawcę do podania stawki podatku VAT zgodnie ze swoją wiedzą
vatPrzepis art. 225 ust. 1 pkt. 4 Prawa zamówień publicznych nakłada na wykonawcę ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego obowiązek poinformowania zamawiającego, że to zamawiającego będzie obciążało prawidłowe odprowadzenie stawki podatku VAT, wskazując jednocześnie nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, których dostawa lub świadczenie będzie prowadzić do powstania obowiązku podatkowego u zamawiającego, wartość tego towaru lub usługi objętych obowiązkiem podatkowym zamawiającego bez kwoty VAT, a także wysokość stawki VAT, która zgodnie z wiedzą wykonawcy będzie miała zastosowanie.