Pytanie:
Mam pytanie dotyczące kwestii związanej z odwołaniem do KIO i wykonalnością nakazu KIO zawartego w orzeczeniu. Odwołanie dotyczy zastrzeżenia wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny przez jednego z wykonawców. Odwołujący podniósł w odwołaniu, że wykonawca X zastrzegł je bezskutecznie. Rozprawa odbyła się 21 czerwca 2021 r., odczytanie orzeczenia nastąpiło 23 czerwca 2021 r. KIO uznała odwołanie i stwierdziła, że zastrzeżenie wyjaśnień rażąco niskiej ceny jest bezskuteczne. Nakazała przy tym odtajnić dokumenty. Czy po ustnym orzeczeniu KIO mogę udostępnić dokumenty odwołującemu, czy muszę czekać na ewentualne wniesienie skargi do sądu przez wykonawcę X?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Zamawiający ma prawo przystąpić do wykonania czynności nakazanych w wyroku niezwłocznie po ustnym ogłoszeniu orzeczenia i nie musi czekać na upływ terminu na ewentualne wniesienie skargi do sądu okręgowego.
Zgodnie z art. 577 ust. 1 ustawy Pzp w przypadku wniesienia odwołania zamawiający nie może zawrzeć umowy do czasu ogłoszenia przez KIO wyroku lub postanowienia kończącego postępowanie odwoławcze. Ze wskazanej regulacji jednoznacznie wynika, że ewentualna skarga na orzeczenie KIO nie wstrzymuje zawarcia umowy.
Oznacza to, iż po wydaniu i ustnym odczytaniu wyroku KIO, zamawiający może, nie czekając, na upływ terminu na wniesienie skargi do sądu okręgowego, nawet niezwłocznie zawrzeć ważną umowę o zamówienie publiczne. Tym bardziej ma prawo, a nawet obowiązek przystąpić do wykonania czynności nakazanych mu w orzeczeniu KIO.
Dominika Perkowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy wyliczając średnią cen ofert, by zbadać cenę, trzeba uwzględnić wszystkie odrzucane oferty?
średnia cenaZamawiający, który bada oferty pod kątem rażąco niskiej ceny, uwzględnia do wyliczenia średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert także te, które złożono bez właściwego podpisu elektronicznego, tj. podlegające odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 3 z uwagi na niezgodność z art. 63 ustawy Pzp. -
Unieważnienie procedury z uwagi na zbyt wysokie ceny ofert - kiedy wolno ogłosić kolejne postępowanie?
unieważnienie przetarguW postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający powinien poczekać z ogłoszeniem nowego postępowania do upływu terminu na wniesienie ewentualnego odwołania. -
Czy w zamówieniach sektorowych poniżej progów unijnych wykonawca może zgodnie z nowym Pzp złożyć odwołanie?
nowa ustawa pzpW procedurach zakupowych, w których zamawiający sektorowy nie stosuje ustawy Pzp, nie ma możliwości złożenia odwołania do KIO.