Pytanie:
Czy w świetle obowiązujących przepisów można zmienić umowę, podwyższając cenę jednego z dostarczanych produktów, a co za tym idzie – zwiększając wartość umowy? Na jakiej podstawie dokonać zmiany (art. 144 i 145 ustawy Pzp)? Czy specustawa koronawirusowa również uwzględnia takie modyfikacje? Jakie dokumenty przedstawić, by zamawiający uwzględnił wniosek wykonawcy? Czy wykonawca może odmówić przedstawienia konkretnych wyliczeń swojego zysku, tzn. ceny zakupowej na dzień kalkulacji, a także ceny zakupowej na dzień składania wniosku? Czy wystarczy pismo od dostawcy o procentowej wysok ości podwyżek? A może lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest całkowita odmowa realizacji dostaw ze stratą dla wykonawcy?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na naprawę ścian elewacyjnych wraz z remontem w dwóch pionach balkonów
Ogłoszenie premium 11 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 5 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
W pytaniu przywołano przepisy poprzednio obowiązującej ustawy Pzp z 2004 roku. W związku z tym umowę prawdopodobnie zawarto na podstawie tej regulacji i w odpowiedzi odniosę się do przepisów tego właśnie aktu prawnego. Jednoznaczna odpowiedź na pytania wymaga analizy:
- zarówno zapisów umowy (o których w pytaniu nie wspomniano), jak i
- przepisów, które odnoszą się do zmian umów o zamówienia publiczne.
We wniosku o zwiększenie wynagrodzenia należy powołać się na ustawę Pzp z 2004 roku. Sposób dowodzenia, iż takie zwiększenie wartości umowy jest zasadne, zależy m.in. od wymagań, jakie zamawiający postawił w tej kwestii. Natomiast od woli obu stron umowy zależy, czy i na jakich warunkach taka zmiana nastąpi.
Przepisy wprowadzające ustawę Prawo zamówień publicznych wskazują, iż do umów w sprawie zamówienia publicznego oraz umów ramowych, o których mowa w ustawie z 2004 roku, zawartych:
- przed 1 stycznia 2021 r.,
- po 31 grudnia 2020 r., w następstwie postępowań wszczętych przed 1 stycznia 2021 r.
– stosuje się dotychczasowe przepisy (art. 91 ust. 1).
Iwona Bujak
Więcej na www.portalzp.pl
-
Co jeśli nie zmodyfikowałeś SWZ pod kątem nowych przesłanek wykluczenia podmiotów rosyjskich przed terminem składania ofert?
wykluczenieCo zamawiający powinien zrobić jeżeli nie ma zapisy w SWZ o wykluczeniu wykonawcy na podstawie przesłanek wskazanych w ustawie o przeciwdziałaniu agresji rosyjskiej? -
Pomyłka w podaniu informacji o obowiązku podatkowym po stronie zamawiającego - czy wolno poprawić ofertę?
omyłkaZamawiający powinien poprawić stwierdzoną niezgodność tj. błędne oświadczenie wykonawcy jako omyłkę pisarską na podstawie art. 223 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp. -
Czy sprawozdanie za 2020 rok powinno uwzględniać umowy zlecenia?
sprawozdanieZamawiający sektorowy ma obowiązek uwzględnić w sprawozdaniu rocznym za 2020 rok przekazywanym prezesowi UZP, także informacje dotyczące udzielonych zamówień sektorowych o wartości mniejszej od progów unijnych, w tym również wartość umów zlecenia.