Pytanie:
Nasze pytanie dotyczy poprzedniego stanu prawnego. Na spotkaniu wykonawca wskazał na wzrost cen materiałów budowlanych i zasugerował zmianę cen podanych w kosztorysie ofertowym (umowa jest zawarta na 11 miesięcy). W tym przypadku chodzi m.in. o ceny stali i styropianu. Czy istnieje możliwość zmiany cen jednostkowych podanych w kosztorysie ofertowym? W przetargu otrzymaliśmy trzy oferty. Cena oferty, która wygrała, była o ok. 25% niższa od dwóch pozostałych. Na etapie postępowania wyjaśnialiśmy elementy ceny oferty.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 4 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Bez znajomości konkretnego stanu faktycznego i dokumentów z nim związanych, a zwłaszcza treści umowy, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej analizuję możliwe podstawy dla zmiany umowy w tej sytuacji.
Dla rozstrzygnięcia problemu pomocne będą poniżej omówione kwestie.
Jeżeli w umowie przewidziano możliwość zmiany cen jednostkowych, to nie ma przeszkód, aby tego dokonać. Zakładam jednak, że w umowie nie ma odpowiednich postanowień, które wprost regulowałyby tę sprawę.
W mojej ocenie, bez znaczenia dla ewentualnego zwiększenia wynagrodzenia jest fakt, że ofertę badano pod kątem rażąco niskiej ceny. Przyjmując wyjaśnienia wykonawcy i wybierając jego ofertę, zamawiający potwierdził, iż uważa zaoferowaną cenę za rynkową i realną.
Krzysztof Hodt
Więcej na www.portalzp.pl
-
Kiedy zamawiający sektorowy musi przygotować analizę potrzeb i wymagań?
zamówienie sektoroweObowiązek analizy potrzeb i wymagań dotyczy zamawiających publicznych, których definiuje art. 4 ustawy Pzp. -
Oczywista nieproporcjonalność - kiedy zamawiający nie musi wykluczyć wykonawcy
nieproporcjonalnośćZamawiający musi dokładnie zbadać, czy może wykluczyć z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawcę z powodu "drobnych nieprawidłowości" czy "uchybień o niewielkiej skali lub znaczeniu". Co za tym przemawia? -
Czy wyliczając średnią cen ofert, by zbadać cenę, trzeba uwzględnić wszystkie odrzucane oferty?
średnia cenaZamawiający, który bada oferty pod kątem rażąco niskiej ceny, uwzględnia do wyliczenia średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert także te, które złożono bez właściwego podpisu elektronicznego, tj. podlegające odrzuceniu na podstawie art. 226 ust. 1 pkt 3 z uwagi na niezgodność z art. 63 ustawy Pzp.