Pytanie:
Czy oświadczenie z art. 56 ust. 3 ustawy Pzp składa osoba, która włączyła się do prac w imieniu kierownika zamawiającego podczas nieobecności burmistrza a w jego zastępstwie po otwarciu ofert? Czy może jest ona zobowiązana tylko i wyłącznie złożyć oświadczenie z art. 56 ust. 2 ustawy Pzp w dniu dokonania pierwszej czynności (podpisanie informacji o unieważnieniu postępowania)?
Odpowiedź:
Osoba wykonująca czynności kierownika zamawiającego w toku postępowania, jest zobowiązana złożyć dwa oświadczenia – w zakresie konfliktu interesów (art. 56 ust. 2 ustawy Pzp) oraz w zakresie karalności (art. 56 ust. 3 ustawy Pzp).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 3 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 4 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Istnieje konieczność wyłączenia osób, które nie zapewniają bezstronności i obiektywizmu, z działań związanych z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego. Zgodnie z art. 56 ustawy Pzp ustawodawca nakłada obowiązek złożenia dwóch oświadczeń:
- jedno dotyczy konfliktu interesów,
- drugie zaś karalności za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia.
Katarzyna Bełdowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy wykonawca może odmówić podpisania umowy bez ponoszenia sankcji?
odmowa podpisania umowyCelem ustanowienia TZO jest zabezpieczenie interesu zamawiającego, tj. uniemożliwienie wykonawcy odmowy podpisania umowy bez utraty wadium. -
Czy rezygnacja z oświadczenia o grupie kapitałowej zmienia warunki zamówienia i uniemożliwia zlecenie zamówienia z wolnej ręki?
tryb podstawowyNa jakiej podstawie nie trzeba żądać oświadczenia o przynależności do grupy kapitałowej przy zamówieniu z wolnej ręki? -
Czy wolno ogłosić zamówienie, które nie zostało opublikowane w planie postępowań?
zamówienia publiczneZamawiający publiczni, o których mowa w art. 4 pkt 1 i 2 ustawy Pzp oraz ich związki, nie później niż w terminie 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ sporządzają plan postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym.