Pytanie:
W postępowaniu krajowym w ogłoszeniu o zamówieniu, w SWZ oraz w umowie z wykonawcą termin wykonania przedmiotu zamówienia wskazano konkretną datą. Jak wyjaśnić powód podania konkretnej daty w kontekście art. 436 pkt 1 ustawy Pzp, który mówi, że wskazanie daty wykonania umowy powinna uzasadniać obiektywna przyczyna? Dodam, że termin na wykonanie zadania nie był zbyt krótki dla wykonawcy.
Odpowiedź:
Co do zasady zamawiający musi określić planowany termin zakończenia usługi, dostawy lub robót budowlanych, oraz w razie potrzeby, planowane terminy wykonania poszczególnych części usługi, dostawy lub roboty budowlanej, w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach. Może odstąpić od tej zasady, jeśli wykonanie zamówienia w konkretnej dacie jest uzasadnione obiektywną przyczyną, która nie zależy od niego.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 4 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielni Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wodomierzy oraz odbiór zdemontowanych wodomierzy
Ogłoszenie premium 23 dni do końca03.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zamawiający, zgodnie z art. 436 pkt 1 ustawy Pzp, ma obowiązek określić planowany termin zakończenia usługi, dostawy lub robót budowlanych, oraz, w razie potrzeby, planowane terminy wykonania poszczególnych części usługi, dostawy lub roboty budowlanej, w dniach, tygodniach, miesiącach lub latach.
J. Jerzykowski, w komentarzu do tego przepisu podkreśla, że taki sposób oznaczenia terminu wykonania przedmiotu umowy powoduje, iż wykonawcy nie obciążają negatywne skutki przedłużającego się postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, jak to się dzieje w przypadku oznaczenia terminu datą dzienną. Termin rozpoczyna tutaj bowiem swój bieg dopiero od zdarzenia, które nastąpi po rozstrzygnięciu postępowania.
Sam przepis wskazuje jednak, że można odejść od tej zasady, w sytuacji gdy określenie terminu zakończenia realizacji usługi, dostawy czy roboty budowlanej datą jest obiektywnie uzasadnione.
Marzena Kopacka-Biculewicz
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy zamawiający musi sporządzić protokół, jeśli aneksem przesunięto pierwotny termin wykonania umowy?
Przetargi krok po kroku -
Jak zakwalifikować zamówienie na wymianę okien w budynku?
wymiana okienPlanowaną przez zamawiającego wymianę okien wraz z montażem należy zakwalifikować jako robotę budowlaną zgodnie z definicją z art. 7 pkt 21 ustawy Pzp. -
W jaki sposób należy dokonać poprawności złożonej gwarancji wadialnej?
gwarancja wadialnaIstotne jest, aby treść dokumentu wadialnego (w sytuacji gdy wadium jest wnoszone w formie gwarancji) uwzględniała wszystkie wymagania zamawiającego, które zostały określone w specyfikacji istotnych warunków zamówienia i dawała zamawiającemu taki sam poziom bezpieczeństwa jak suma pieniężna wpłacona na jego rachunek bankowy.