Pytanie:
W toku postępowania wykonawca zastrzegł, że określone informacje zawarte w ofercie stanowią tajemnicę przedsiębiorstw.a Zamawiający się z tym nie zgadza. Czy w takiej sytuacji zamawiający ma obowiązek odtajnić zastrzeżone informacje? Jeżeli tak, to w jakim terminie (na jakim etapie postępowania) powinien tego dokonać? Czy prawidłowe jest zaniechanie odtajnienia zastrzeżonych informacji, mimo świadomości zamawiającego co do tego, że nie kwalifikują się one jako tajemnica? Czy zamawiający może odtajnić informacje dopiero po otrzymaniu wniosku o udostępnienie treści oferty wykonawcy, który zastrzegł tajemnicę? Czy zamawiający powiadamia wszystkich wykonawców o odtajnieniu danych?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź:
Uznanie przez zamawiającego, że nie ma tajemnicy przedsiębiorstwa, skutkuje nieutajnianiem danych informacji. Nie ma potrzeby powiadamiania o tym fakcie.
Aktualne w obecnym stanie prawnym pozostają wskazania z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 2 marca 2018 r. (sygn. akt KIO 287/18), w którym wskazano:
„(...) Przepisy Ustawy Pzp nie nakładają na Zamawiającego obowiązku dochowania określonego terminu badania skuteczności takiego zastrzeżenia. To obowiązkiem wykonawcy jest, aby najpóźniej w chwili składania dokumentu zawierającego informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa wykazał zasadność dokonanego zastrzeżenia. Za chybione Izba uznała także stanowisko Odwołującego, jakoby Zamawiający powinien był zwrócić się do niego o doprecyzowanie zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Działanie Zamawiającego polegające na wezwaniu wykonawcy do doprecyzowania zastrzeżeń czy uzupełnienia dowodów mających potwierdzać, że określone informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, stanowiłoby naruszenie art. 8 ust. 3 Ustawy Pzp.
W orzecznictwie KIO dopuszcza się co najwyżej możliwość wyjaśnienia pewnych niejasności, które mogą się nasunąć Zamawiającemu w wyniku lektury uzasadnienia zastrzeżenia, w odniesieniu do informacji i dowodów przedstawianych przez wykonawcę w tym zastrzeżeniu. Jednakże wyjaśnienia takie nie mogą sprowadzać się do umożliwienia wykonawcy przedstawienia całkowicie nowych okoliczności, których wykonawca zaniechał wskazać w terminie, w którym winien był to uczynić (...).
Justyna Andała-Sępkowska
Więcej na www.portalzp.pl
-
Czy zamawiający musi sporządzić protokół, jeśli aneksem przesunięto pierwotny termin wykonania umowy?
Przetargi krok po kroku -
Tajemnica przedsiębiorstwa - czy można ją wprowadzić w każdej chwili?
tajemnica przedsiębiorstwaWykonawca zastrzegający określone informacje - jako tajemnicę przedsiębiorstwa - powinien w odpowiednim momencie postępowania udowodnić zasadność tego zastrzeżenia. -
Czy do wezwania do podpisania umowy można wnieść odwołanie?
odwołanieCzynności dokonywane pomiędzy wyborem najkorzystniejszej oferty a zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego są czynnościami w postępowaniu o zamówienie publiczne i podlegają możliwości wniesienia odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej.